Последствията на коронавирус при децата: 8-годишно момиче ходи трудно година след болестта

1
Отначало момичето не забелязва нищо, но няколко седмици по-късно идват първите симптоми на т.нар. "дълъг COVID"
Отначало момичето не забелязва нищо, но няколко седмици по-късно идват първите симптоми на т.нар. "дълъг COVID" Снимка: bTV

Лечението на дълъг COVID не винаги е лесно, тъй като се знае твърде малко за болестта като цяло, казват лекари

С идването на „Омикрон“ вниманието и притесненията ни се насочиха към децата, предава bTV. Новата мутация на коронавируса очевидно по-лесно и по-често ги разболява.

Желанието на родителите да ваксинират децата си в област Стара Загора е много ниско. Статистиката сочи, че са ваксинирани малко над 30 деца в целия регион. Родители споделят, че не е толкова опасно децата им да прекарат коронавирусна инфекция, колкото да ги ваксинират, защото не са сигурни в препарата и смятат, че изпитанията му трябва да продължат с години.

Пример от Австрия обаче показва, че децата не прекарват толкова леко коронавирусната инфекция и след нея има тежки последствия за тях.

8-годишната Софи се разболява от коронавирус през февруари миналата година. Все още ѝ е трудно да ходи. Отначало момичето не забелязва нищо, но няколко седмици по-късно идват първите симптоми на т.нар. "дълъг COVID".

„Когато започна, не можех да ходя нормално. Така бях от март до юни. Бях много замаяна. Освен замаяност и главоболие, през септември се появиха мускулни крампи“, разказва Софи.

Софи е изпратена в център за рехабилитация в средата на ноември. Терапията ѝ помага отново да ходи, въпреки че често няма сили за упражненията. Болестта се отразява на цялото семейство.

Нашето ежедневие се промени много. Обикновените неща като ходене на училище, пазаруване, возене в кола са почти невъзможни за нея, защото бързо ѝ става зле. И в най-лошия случай получава спазми“, споделя Сабине, майката на София.

Лечението на дълъг COVID не винаги е лесно, тъй като се знае твърде малко за болестта като цяло. Според лекуващия лекар на Софи е важно терапията да е съобразена с конкретния пациент.

В международен план все още сме на много ранен етап от изследванията в тази област. Учим се всеки ден и сме в седмичен обмен с национални и международни експерти“, казва д-р Анна-Мария Кавини.

След рехабилитацията семейството на Софи се надява тя да може да тръгне на училище и всички да се върнат към живота си преди болестта.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Моногамна жена - това е жена, която съсипва живота само на един мъж.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари