Защо плащаме повече за хляб и олио?

0
Експерти изчисляват, че средно на ден семейният ни бюджет вече е ощетен с 5 стотинки нагоре - само за хляб
Експерти изчисляват, че средно на ден семейният ни бюджет вече е ощетен с 5 стотинки нагоре - само за хляб Видео: БНТ

Плащаме повече за основни хранителни продукти, в същото време се задълбочават въпросите около битовите сметки, за които оказа се, сме плащали незаконно от 2017-а.

Само през последните две седмици цената на хляба е индексирана средно с около 10 стотинки.

Една от основните причини за увеличението в цената на хляба е поскъпването и на човешкия труд, обясниха от браншовия съюз. Но крайно определящ е борсовият фактор. Знаете зърното е сред продуктите, търгувани на световните борси. Само през последните две седмици цената на хляба е индексирана средно с около 10 стотинки. Експерти изчисляват, че средно на ден семейният ни бюджет вече е ощетен с 5 стотинки нагоре - само за хляб, информира БНТ.

Според хлебопроизводители обаче поскъпването на пшеницата се отразява положително пък на изкупуването на зърното, тоест селскостопанските производители получават по-добра цена за своята продукция.

От 12 години Димитър Йолтов има пекарна за хляб и хлебни изделия в Пловдив. Той е сред малцината производители, които все още не са увеличили цената на хляба, въпреки поскъпването на пшеницата.

"Няма да го направя, просто защото идват коледни празници. Населението е в ковид пандемия, всички са стресирани. Аз с едни от 5 до 10 ст. нито ще стана по-богат, нито моите работници ще станат по-богати. Ще изчакаме да видим всичко как ще реагира до пролетта и тогава, ако вземем някакви мерки", казва Йолтов.

Потребителите също вече усещат лекото покачване в цените.

Според бранша обаче цената на хляба е показател за това какво се случва на световните борси - поскъпване на газ и горива, поевтиняване на долара и срив на златото.

Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България: Няколко са причините за поскъпването на хляба, сред които е и COVID пандемията, която затвори много сектори в света и освободи огромен финансов поток. Тези пари се насочиха към зърнените пазари - за първи път от 6 години насам цената на пшеницата има подобни показатели, като данните са на ООН.

В ковид ситуацията от бизнеса отчитат рязък спад в продажбите на закуски и сладки тестени изделия.

По-скъпите ток и вода също водят до това вече да купуваме литър олио за около 2,60-3 лв.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари