Туристически марщрути и QR кодове разказват историята на Русе

3
Предстои изготвянето на още маршрути през месец юни, като инициативата е надграждане на проект Градоред
Предстои изготвянето на още маршрути през месец юни, като инициативата е надграждане на проект Градоред

Сдружение “Градоред” ще презентира първият туристически маршрут под формата на игрово събитие (трежър хънт) на 20 юни (събота) от 16:00 до 18:00 часа, на площад “Свобода”

Всеки желаещ, който иска да научи малко повече за историята на знакови русенски сгради, както и тази на видни русенски личности, може да се включи в събитието. За най-любознателните ще има и награди. Тези маршрути ще са повод за семействата да опознаят заедно родния град и ще дадат инструмент на учители от града да интегрират запознаването с местното наследство в разнообразни уроци.

Предстои изготвянето на още маршрути през месец юникато инициативата е надграждане на проект ГрадоредРусе - град със значение. Той е инициатива на сдружение “Градоред” и клуб “Мечтание”, реализирани по програма “Знание и растеж”, осъществена от Фондация “Русе - град на свободния дух”, с подкрепата на Фондация “Еконт”. Той има за цел да популяризира местното архитектурно наследство чрез съвременни методи, така че историята на емблематични сгради да стане по-достъпна за русенци и туристите, които посещават града.

Русе е град с 270 единични и ансамблови архитектурни паметници на културата с местно или национално значение. Именно тази наситеност на архитектурни шедьоври прави културното наследство “невидимо” за местните и трудно възприемано от посетителите на града.

В периода април 2019 - май 2020 г. бяха поставени табели с уникални QR кодове на 30 подбрани русенски сгради. Всеки код отвежда към кратка информация за сградата - годината на нейното построяване, нейният създател, първите ѝ собственици и предназначението на сградата през годините. Самите статии са достъпни на 5 езика - български, английски, немски, руски и румънски, което отговаря на профила на основните туристически потоци в града. Част от преводите са направени от ученици от АГ “Гео Милев”.

Реализацията на проекта позволява достъп до информация чрез лично мобилно устройство и сканиране на код, което е основа за популяризиране на културното наследство. Обектите, включени в проекта, са специално подбрани, за да представят разнообразния живот в Русе в края на XIX и началото на XX век. Сред тях са сградите на хотел “Бристол” и хотел “Лондон”, търговски сгради на Саркис Куюмджиян и на Поликар и Канети, банка “Гирдап” и банката на братя Бурови, сградите на Мъжката гимназия (дн. СУ “Христо Ботев”) и Столарското училище (дн. ПГДВА “Йосиф Вондрак”) и др.

Градоред” е организация с нестопанска цел, основана от русенци, завърнали се в родния град, които искат да работят за това Русе да стане по-щастлив и социално-раздвижен град. Наред с “Вечери за наивници”, проектът “ГрадоредРусе - град със значение” е първият голям проект, който реализира.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари