Даниел Лорер: Инвестициите във водородни технологии ще ускорят енергийната ни независимост

0
Водородът ще допълва ВЕИ като една от системите за съхранение на свръхпроизводствена енергия
Водородът ще допълва ВЕИ като една от системите за съхранение на свръхпроизводствена енергия Снимка: Министерство на иновациите и растежа

Водородът ще допълва ВЕИ като една от системите за съхранение на свръхпроизводствена енергия

"Войната в Украйна стимулира ЕС да започне изключително активна политика за  енергийната независимост на целия континент. Днес повече от всякога трябва да ускорим прехода към тази цел. Водородът за Европа може да играе ключова роля за бъдещата енергийна независимост и за постигането на въглеродна неутралност"

Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който откри форум на тема: "Бъдещето на водорода в България" в "София Тех парк", съобщи пресцентърът на Министерството на иновациите и растежа. 

По думите на Даниел Лорер е важно Европа и България да инвестират в разработването на технологии,  съвместно с науката и бизнеса, на така че максимално бързо да достигнем готовност те да бъдат пълноценно заместващо гориво за нашата икономика и да диверсифицират енергийните източници.

"Европа е водеща в света по мерки в борбата с климатичните промени. Крайна цел е не само да имаме по-екологично чист континент, но и енергийна суверенност, както за ЕС, така и за България", заяви Лорер.  

"Въпросът е, как Европа намира заместващи независими енергийни източници. ВЕИ-тата ще бъдат въведени в икономиката с голяма скорост, а водородът ще ги допълва като една от системите за съхранение на свръхпроизводствена енергия", заяви още Лорер.  

Еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел коментира, че развитието на силна водородна икономика ще допринесе за надеждни енергийни системи и енергийна автономност.

"Ето защо в рамките на ресора ми направих предложение в пакета RePоwerEU да бъдат удвоени водородните долини в Европа до 2025 г. Предвиждаме допълнително финансиране за проекти за водород на стойност 200 млн. евро по линия на "Хоризонт Европа" и в рамките на публично-частното партньорство "Чист водород". Предложих и нова инициатива по програма "Еразъм+" за развитие на нужните умения за водородните професии. Работим тя да стартира още през 2023 г.", каза още Мария Габриел.  

В дискусионната сесия бяха очертани перспективите за иновационни проекти в областта на водорода, както и възможностите за устойчива трансформация от въглеродно интензивна към зелена водородна икономика в страната. Зам.-министърът на иновациите и растежа Карина Ангелиева представи  и възможностите от новия програмен период, свързани с научни изследвания и иновации във водорода.

Участниците във форума коментираха, че инвестициите в областта на водородa ще насърчат устойчивия растеж и създаването на работни места и в България. 

На събитието присъстваха също министърът на образованието акад. Николай Денков,  Барт Бибуик, изпълнителен директор на Съвместно предприятие "Горивни клетки и водород", Ива Петрова, заместник-министър на енергетиката, както и представители на публичния сектор, бизнеса и научните среди, пише в съобщението. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    8
    до 7
    Хайде и двамата в час по химия, защото ти говоря за молекули, не за атоми. При молекулите им електроните са общи за двата атома. Освен това при хелия имаш напълно изграден електронен слой за разлика от при водорода и именно това уникалните свойства на елементите от 8-ма група ( изграденият външен електронен слой) , та молекулата на хелия е по-малка от тази , на водорода при все, че атомът на водорода е по-малък и по-лек от атома на хелия. Между другото химия се учи не само в седми клас, а и по-нагоре .:)
  • 0
    7
    Химика до 4
    Бързо обратно в 7-ми клас! Ама бързоооо! Заставаш пред менделеевата таблица и внимателно наблюдаваш елемент 1 и елемент 2 от нея!
  • -2
    6
    До 5
    Предлагам ти да заминеш с тях,заедно!
  • 1
    5
    русенец
    Лорерчо, не знам дали знаеш, ама най-евтино водородът се произвежда от метана. Иначе предлагам друга иновация , да минем на етилов алкохол и във всеки дом да има казан, в който да дестилираме това гориво. Пък който няма кола ще си го пие. Лорерчо, хайде да си ходите вече, бе брат! Ти в Израел, плямпалниците в Канада и изобщо където щете на майната си вървете, само не и тук!
  • -3
    4
    до 2
    Бъркаш се с хелия. Молекулата на водорода е по-голяма от тази , на хелия.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари