Двама китайци се разходиха в открития Космос

1
Еха, тук навън е така хубаво, казва единият
Еха, тук навън е така хубаво, казва единият Видео: CCTV

Двама тайкунавти извършиха днес първата китайска разходка в открития Космос в тандем, за да извършат дейности по новата орбитална станция на страната, предаде АФП, цитирана от БНР.

През юни към станцията „Тянгун“ бяха изстреляни трима китайци, като по план те трябва да останат на нея три месеца – най-дългата китайска мисия в Космоса с екипаж.

Днес сутринта двама от тях излязоха от основния модул на станцията „Тянхъ“, съобщи Китайската космическа агенция за пилотирани полети.

Първия от тях - Лю Бомин, бе преместен с механична ръка до мястото на работа, а другият - Тан Хонбо, се изкачи отстрани през люка.

Във видеоклип Лю заяви при напускане на модула: „Еха, тук навън е така хубаво“.

Мисията на двамата астронавти включва издигане на панорамна камера извън „Тянхъ“, както и тестване на роботизираната ръка, която ще бъде използвана за преместване на бъдещи модули около станцията, съобщиха китайски държавни медии.

Телевизионни кадри показаха как тайкунавтите се готвят за космическата разходка, обличайки скафандри и извършвайки здравни прегледи по време на упражнения.

По-късно бе показано как екипажът отваря люка, като двамата напускат модула поотделно с новите скафандри, всеки от който е с тегло около 130 кг.

Това е първата разходка в тандем, планирана за мисията, като се очаква тя да продължи 6-7 часа.

Също така за първи път след 2008 г. китайски астронавти напускат кораба си. Тогава командирът Чжай Чжъган направи Китай третата страна в света, след САЩ и Русия, извършила разходка в открития Космос.

Китайската космическа агенция планира общо 11 изстрелвания до края на следващата година, включително три пилотирани, с които орбиталната станция ще бъде разширена с два лабораторни модула, както и за доставки до нея.

На борда на „Тянхъ“, освен Лю и Тан, се намира командирът Не Хайшън – пилот с отличия от китайските ВВС, участвал вече в две космически мисии. От борда той оказва подкрепа на колегите си в открития Космос.

Амбициите на Китай за изграждане на своя орбитална станция частично бяха подхранени от забраната на САЩ за изпращане на техни астронавти до Международната космическа станция (МКС) – проект с участието на САЩ, Русия, Европа, Канада и Япония.

По план МКС трябва да спре да се използва след 2024 г., въпреки че НАСА обяви, че тя потенциално може да остане да функционира до 2028 г.

Очаква се „Тянгун“ да действа най-малко 10 години, като Китай заяви, че е отворен за международно сътрудничество по отношение на станцията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари