Река По споделя съдбата на Дунав
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Водата при Кремона падна до минус 8,59 метра
Над 100 общини в Северна Италия изпитват критични затруднения с питейното водоснабдяване заради рекордно ниските нива на река По, съобщават от Meteo Balkans. При град Кремона хидрометърът отчете спад до минус 8,59 метра спрямо местната референтна кота, а ситуацията с пресъхващите водоизточници все повече наподобява маловодието по река Дунав в Централна и Източна Европа.
Воден режим и пресъхващи езера
Кризата обхваща предимно регионите Пиемонт и Ломбардия. Според италианската Басейнова служба на По (Adbpo) водният дефицит остава на високо ниво, като в десетки населени места домакинствата се снабдяват с вода чрез автоцистерни. Още през юли само в Ломбардия 50 общини изпитваха сериозни затруднения.
Системата на река По издържаше на сухото лято благодарение на алпийските и предалпийските езера, които действат като естествени резервоари. Този ресурс обаче бързо се изчерпва. Езерото Маджоре губи по 4 сантиметра от водния си стоеж дневно. Генералният секретар на Adbpo Алесандро Делпиано посочва, че постоянните високи температури унищожават последните значителни водни резерви в района.
Летните бури, макар и интензивни, не успяват да компенсират дефицита. Краткотрайните валежи предизвикват локални наводнения, но не успяват да попълнят почвената влага, подземните води и речния отток.
Солен клин и удар по земеделието
Спадът в дебита на реката създава сериозен проблем в нейната делта. Сладката вода вече не може да противодейства на Адриатическо море, при което солената морска вода навлиза до 25 километра навътре по речните ръкави.
Това нанася тежък удар върху един от най-продуктивните земеделски райони на Италия. Още в средата на лятото фермерите край Кремона отчетоха затруднения с напояването на царевицата и доматите, тъй като каналите и притоците на По останаха без вода точно в периода на най-голяма нужда.
Сходна картина по река Дунав
Въпреки че директното сравнение между показанията на Дунав и По е технически некоректно заради различните референтни нули на станциите, тенденцията към екстремно маловодие е налице и в двете системи.
В българския участък на Дунав също се отчитат силно отрицателни водни стоежи. По данни на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав нивата са паднали до минус 85 сантиметра при Русе, минус 76 сантиметра при Оряхово, минус 66 сантиметра при Силистра и минус 48 сантиметра при Ново село. Този хидроложки дефицит вече затруднява корабоплаването и енергетиката в редица държави по течението на европейската река.
Метеорологичните прогнози към момента не дават надежда за бързо възстановяване на речните системи, тъй като преодоляването на кризата изисква продължителен период с напоителни валежи, а не изолирани летни бури.





















