Професор Донка Байкова: Всяко 10-то българче е със затлъстяване

0
25-30% от учениците от началния курс са със свръхтегло, със затлъстяване са 10-12%
25-30% от учениците от началния курс са със свръхтегло, със затлъстяване са 10-12%

25-30% от учениците от началния курс са със свръхтегло, със затлъстяване са 10-12%, или всяко 10-о българче

В гимназиалния курс процентът намалява, но пък се увеличава този на хранителните разстройства - между 14 и 19 г. е бумът на анорексиците. Те са от 12 до 17%.

Това каза за 24 ЧАСА проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика. Тя обаче уточни, че процентите не са актуализирани в последните 2 години заради пандемията.

Проф. Байкова е категорична, че свръхтеглото не е проблем само на визията, а още в детско-юношеска възраст пълните деца имат мастни капсули около сърцето и вдигат високо за възрастта кръвно налягане. Имат и омазняване на черния дроб. Още на 3-годишна възраст пълните деца имат мастни отлагания по вътрешната повърхност на съдовите стени. Те са обратими в кръвния ток, ако родителите положат грижи и детето нормализира телесното си тегло.

Ако до 12-годишна възраст обаче това не е факт, през тези мастни натрупвания прорастват съединителнотъканни нишки и започва оформяне на по-трудно обратими с кръвта атеросклеротични плаки. Те в следващите цикли от живота на човек са рискови по отношение на сърдечносъдови инциденти”, обясни проф. Байкова. Свръхтеглото е в тежест на костно-ставния апарат. Пълните деца предпочитат да седнат, задъхват се, когато изкачват стълбите.

До 2009 г. се смятало, че свръхтеглото има само механична тежест. Но се установило, че мастната тъкан не е просто буферна, предпазваща вътрешните органи. Уголемените мастни клетки стават хормонално активни като ендокринни жлези. Повлияват дейността на щитовидната жлеза, на панкреаса. Създава се инсулинова резистентност. Повлияват половите жлези. Забавя се появата на цикъл. Когато влязат в редукция, хормоналната активност на мастната тъкан и мастните клетки се неутрализира.

Свръхтеглото често е генетично заложено. Ако е само по линия на единия родител, рискът детето да развие свръхтегло е 40%. Ако е по двете линии, генетичното предразположение е 80%. Въпреки това 30-35% може да се повлият генетичните фактори и теглото да се коригира. Диетата е водеща. На второ място е двигателната активност. Изключително важни са и хранителните навици”, каза още проф. Байкова. Ако излишните килограми са 3-4, родителите могат да се справят сами. При повече, трябва да се обърнат към специалист.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари