АПИ обяви цените на винетките в евро

3
Цените през 2026 година остават без промяна, въвеждат плащане в евро и лева от 1 януари
Цените през 2026 година остават без промяна, въвеждат плащане в евро и лева от 1 януари Снимка: АПИ

Над 682 000 годишни винетки изтичат в началото на 2026 година, напомнят от агенцията

В началото на 2026 година изтича валидността на стотици хиляди годишни е-винетки за леки автомобили. Само през първите два месеца на годината шофьорите трябва да подновят над 682 000 пътни такси, като около 311 000 от тях изтичат още през януари, а други над 371 000 – през февруари.

Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), като напомниха на водачите да проверят сроковете на своите документи.

Проверка на валидността

Всеки шофьор може лесно да провери крайния срок на своята винетка чрез сайта www.bgtoll.bg. Справката се прави през бутона „Проверка на винетка“ чрез въвеждане на регистрационния номер и държавата на регистрация. Системата показва статуса на винетката – „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ (при винетки с отложен старт), независимо откъде е закупена услугата.

Плащане в евро и лева

Цените на винетките през 2026 година ще останат непроменени спрямо настоящите. Новостта от 1 януари 2026 година е възможността за разплащане в две валути – евро и лева, като част от подготовката за въвеждане на единната европейска валута.

Преизчисляването на сумите ще става автоматично по официалния фиксиран курс. При плащане в брой през януари 2026 година гражданите ще могат да използват и двете валути, докато електронните плащания ще се извършват в евро.

Цени на винетките за 2026 година:

  • Годишна: 49,60 евро (97 лева)

  • Тримесечна: 27,61 евро (54 лева)

  • Месечна: 15,34 евро (30 лева)

  • Седмична: 7,67 евро (15 лева)

  • Уикенд: 5,11 евро (10 лева)

  • Еднодневна: 4,09 евро (8 лева) – влиза в сила от 3 февруари 2026 година

Еднодневната винетка ще важи за леки автомобили до 3,5 тона и ще позволява ползване на републиканската пътна мрежа за срок от 24 часа.

Внимание при въвеждане на данните

От Националното тол управление апелират за повишено внимание при въвеждането на данните за автомобила. Отговорността за попълването на коректна информация – регистрационен номер, категория и период на валидност, е изцяло на потребителя.

Важно е да се знае, че символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. При грешно въведени данни се счита, че за автомобила не е заплатена дължимата такса. Регистрационният номер може да се изписва на кирилица или латиница, но трябва да съответства на символите в талона на автомобила, без въвеждане на тирета, точки или интервали.

Винетки могат да бъдат закупени до 30 дни преди началната дата на валидност от сайта на тол управлението, мобилното приложение, терминалите за самотаксуване, както и от широката партньорска мрежа на АПИ.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    РУСЕНЕЦ
    НЯМА ДА ИМА ЕВРО ОТ 01.01.2026 Г.ИМА ЗАВЕДЕНО ДЕЛО Т-635/25 В ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪД СРЕЩУ ПРИЕМАНЕТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА ВАЛУТА В БЪЛГАРИЯ. СБОГОМ ЕВРО.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари