Осем български магистрати искат да станат европейски делегирани прокурори

0
Последната дума за назначенията ще е на европейската прокуратурата
Последната дума за назначенията ще е на европейската прокуратурата Снимка: БГНЕС

Последната дума за назначенията ще е на европейската прокуратурата

Осем магистрати влизат в надпреварата за 6 места за европейски делегирани прокурори от България. Това са прокурорите, които от България работят по делата на европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши.

Сред тях са петима обвинители от Софийската градска прокуратура - Михаела Райдовска, Марио Томов, Милко Момчев, Юлиана Христова и Иван Кучиев, двама прокурори от Софийска районна прокуратура - Василен Бенчев и Живка Арсенова, и следователят от София Бойко Атанасов. За Момчев и Атанасов това е поредно участие в конкурс за делегирани прокурори, отбелязва вестник СЕГА.

Райдовска е завършила право в ЮЗУ и е в системата от 2006 г. Томов също е възпитаник на университета в Благоевград. Бил е дознател и главен юрисконсулт в МВР в града. В прокуратурата е от 2016 г. Момчев е завършил в СУ и цялата му кариера досега е в прокуратурата. Бенчев е възпитаник на Нов български университет, в прокуратурата е от 2013 г. Арсенова е завършила в СУ, в прокуратурата е от 2004 г. Христова е завършила ЮЗУ. Преди да стане прокурор през 2008 г. е била адвокат, а после експерт в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Кучиев, който е възпитаник на ЮФ на СУ, е бил адвокат и разследващ полицай, преди да влезе в съдебната система през 2016 г. Атанасов, който вероятно е единственият критик на прокуратурата в редиците й, е завършил ЮЗУ и е следовател от 1997 г. 

Българската квота за делегирани прокурори първоначално беше 10. България обаче не успя да я запълни. Деветимата действащи делегирани прокурори бяха одобрени от Кьовеши след като Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет придвижи номинациите им. Кьовеши обаче отхвърли няколко кандидати. А последната процедура по запълване на свободното десето място се провали заради липса на желаещи. В последствие обаче Кьовеши настоя делегираните прокурори в България да станат 15 заради увеличения брой дела и тяхната сложност. Така свободните места за делегирани прокурори нараснаха на 6. В края на юли Висшият съдебен съвет откри новата процедура. Ако желаещите бъдат допуснати по документи, следващият етап е изслушване от Прокурорската колегия на съвета. Датата му тепърва ще бъде насрочена. Последната дума отново ще е на Кьовеши. По нейно настояване българските делегирани прокурори бяха отделени в самостоятелна структура, за да се избегне зависимостта им от главния прокурор Иван Гешев. Те ще имат своя сграда и отделно деловодство.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Приемате ли тази жена за Ваша законна съпруга?!?!
- Приемам!
Отчето погледнал към младоженката и рекъл: - Момче, пак те питам..

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари