Кузман Илиев разкри как цифровото евро ще засегне гражданите
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Правителствата печелят от инфлацията за сметка на хората
Европейската централна банка цели да постигне безболезнено за правителствата обезценяване на огромните задължения чрез въвеждането на цифровото евро. Инфлацията е скрит данък, който идва през напечатани пари и ръст на цените в магазините. Това обясни финансовият анализатор и съпредседател на политическа партия "България може" Кузман Илиев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
Според Илиев, по-голямата част от държавите в еврозоната и в Европейския съюз не спазват правилата за дефицит и дълг. "Единственият начин този дълг да се изплати във времето е да се вдигнат данъците и осигуровките. Но това е болезнено за политиците. И за да не се налага да го правят, те отиват при ЕЦБ и казват: купете този дълг, който емитираме, напечатвайки нови пари," обясни икономистът.
Как инфлацията "изяжда" доходите
Когато тези нови пари влязат в икономиката, това означава покачване на цените, подчерта Илиев. "Тази инфлация, която виждаме в магазина, се чудим откъде е, а тя е много изгодна за правителствата, защото техните огромни задължения всъщност са се обезценили," добави той.
Финансовият анализатор обърна внимание на факта, че инфлацията действа като скрит данък върху гражданите. Докато правителствата печелят от обезценяването на дълговете си, обикновените хора губят покупателна способност поради покачването на цените.
Европейски проблеми с финансирането
Европа се ангажира със създаването на Фонд за спестявания и инвестиции в оръжия с размер 800 милиарда евро, посочи Илиев. Той се запита кой ще купи дълга на Европа в момента, като видяха как замразяват руски активи от ЕЦБ, нарушавайки дори международното право.
"Европа трябва сама да си напечата тези пари, да си купи тези дългове, да вкара тези пари при хората и те да видят как техните реални доходи са 'изядени'," коментира експертът.
Според него, това е механизмът, чрез който централните банки и правителствата решават проблема с прекомерните дългове - не чрез реални реформи и икономии, а чрез скрито данъчно облагане на гражданите под формата на инфлация.






















