Кога българинът е живял най-добре?

0
През 1985 година един кг хляб струва 40 стотинки, а днес цената му е 2,40 лева
През 1985 година един кг хляб струва 40 стотинки, а днес цената му е 2,40 лева

Консумираме много по-малко хляб и тестени изделия за сметка на сладко и алкохол, обясни доц. Мартин Иванов

През 1985 г. един кг хляб струва 40 ст., а днес цената му е 2,40 лв. През кои години най-добре е живял българинът и кога се е чувствал най-богат?

"С двама мои колеги от Стопанския факултет успяхме да изчислим индекса на потребителските цени за 270-годишен период от време. Това е основа, която би дала възможност за всякакви други проучвания назад във времето. Важно е каква е достъпността на отделните стоки в кошницата. Оказва се, че през последните 20-ина години стандартът ни на живот значително се повишава. Инфлацията ни дава информация за стандарта на живот", заяви доц. Мартин Иванов от Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" пред Bulgaria ON AIR.

Проучването показва, че през най-добрите години на социализма може да се купят 14 кошници с една средна заплата, докато през 2022 г. (последната година от изследването - бел. ред.) може да се купят 22 кошници.

"Дали се чувстваш и дали си по-богат са две различни неща. В исторически план, в последните 270 години, сега стандартът ни на живот е значително по-висок. Ако отделяш много пари за храна, значи не си много богат. Ако можеш да си позволиш почивка на Малдивите, значи животът е много по-различен", подчерта доц. Иванов в студиото на "България сутрин".

За първи път имаме трайна тенденция на спад в разхода за храна около 2003-2005 г. Към 2020 г. месечно отделяме за храна около 33% от доходите ни, докато в Западна Европа данните са около и под 20%, стана ясно още от думите му.

В последните 30-50 години постепенно започва да се променя съставът на храните, които консумираме. Консумира се много по-малко хляб и тестени изделия. Консумира се много повече сладко и алкохол. Отделяме повече пари за дома и за транспорт.

Според доц. Иванов неминуемо ще се промени потребителската ни кошница заради променящите се технологии. Логично е разходите за храна с течение на времето да намаляват - да приемаме по-малко, но по-качествени калории, смята той.

Гостът посочи, че българското общество преминава през няколко тежки кризи, но въпреки това стандартът му на живот е горе-долу постоянен до 2000 г., премерено през разходите за храна.

"В Норвегия и Англия се стигнали до около 1200 година. Теоретично е възможно да стигнем до 1500 година. Наложи ми се да посетя 57 музея и архиви, да прегледам над 1000 търговски тефтера", каза още доц. Мартин Иванов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 7
    4
    Село
    За село грешиш там се колеха по две три прасета от всяко семейство бъчви бяха пълни с вино ама хубаво хората получаваха от държавата хляб за цяла година топъл хубав фурната в всяко село вадеже два три пъти на ден топъл хляб За телифизия за коли и други неща съм съгласен ама то беше първите год . След това имаше и верно работеха с години не като сегашните само до гаранцията . А кръга на шегата тогава имаше най голяма раждаемост .....
  • -3
    3
    Анонимен
    Абе като гледам какво нямане е било на времето.И как е имало дефицит на стоки и трябва да имаш връзки да си купиш нещо.И как един диван,една секция, един гардероб и един телевизор се ползваха по 30/40 години не вярвам да са били по богати.И по селата каква немотия е било
  • 7
    2
    Tozi
    Да си навреш дипломите там дето слънце не може да огрее Ас съм живял през всичките тези години и по добре знам
  • 9
    1
    Калоян
    Да направят и същата тази статистика за лекарствата през тези години. И о чудо, да не се окаже, че тези много кошници които си позволяваме в момента, дали не ги даваме за лекарства. И стандарта да е на обратно на това което се мъчите да прокарате
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари