Индия подкрепи Русия в конфликта й с Украйна

2
Подкрепата на Индия е твърде важна за Москва, защото тази страна в момента е временен член на Съвета за сигурност на ООН
Подкрепата на Индия е твърде важна за Москва, защото тази страна в момента е временен член на Съвета за сигурност на ООН Снимка: ЕПА/БГНЕС

През декември 2021 г. Владимир Путин посети Индия и подписа с премиера на тази страна Нарендра Моди ново споразумение за сътрудничество в отбраната за идните 10 години

 Визитата в Делхи - едва второто пътуване в чужбина на руския лидер по време на пандемията, показва колко внимание отделя Москва на отношенията с Индия, "приятел, проверен от времето", предава БТА. 

Два месеца след нея руско-индийското приятелство бе изправено пред трудно изпитание - изострянето на конфликта около Украйна и специалната армейска операция на Русия в Донбас. Въпреки хилядите километри, които делят Индия от Украйна, тя нямаше как да подмине събитията, без да има обърне внимание. Защото там се намират над 15 хиляди индийски граждани, главно студенти, следващи в украински вузове.

Операцията на руските войски с цел демилитаризация и денацификация на Украйна трае вече шести ден и през цялото това време Делхи подкрепя своя съюзник, пише "Файненшъл таймс". Подкрепата на Индия е твърде важна за Москва, защото тази страна в момента е временен член на Съвета за сигурност на ООН. Достатъчно е да посочим, че миналата седмица тя наред с КНР и ОАЕ се въздържа при гласуването на резолюция, осъждаща Русия за действията ѝ в Украйна.

Делхи смята, че няма защо да се кара с Русия, с която индийците не само активно търгуват - Москва доставя на Индия енергоносители, торове и много други неща, изтъква "Файненшъл таймс". Тази позиция е сериозно повлияна и от все тъй актуалната стратегическа заплаха от страна на Китай, с който Индия е в стабилно трудни отношения. За Делхи е много важна подкрепата на Москва в отношенията със източния му съсед. Достатъчно е да припомним крайно важната посредническа роля на Русия при последното изостряне на напрежението по индийско-китайската граница в Хималаите през 2020 г.

Въпреки че още през първия ден на спецоперацията в Украйна премиерът Моди призова президента Путин "незабавно да спре насилието", нито един индийски представител не осъди руския лидер. Делхи поддържаше постоянна връзка с Москва и Киев, за да бъдат евакуирани индийските граждани от Украйна.

Приятелството и сътрудничеството между Русия и Индия имат дълга история. Те започват още в първите дни на независима Индия през 1947 г., когато премиерът Джавахарлал Неру се възползва от опита на социалистическата икономика в Съветския съюз за създаването на индийска икономика. Въпреки своя статут на необвързана страна през Студената война Индия подкрепя Съветския съюз в противопоставянето му със САЩ. Включително защото друг неин "свръх противник" - Пакистан, подкрепя американците.

СССР предоставя на Индия неоценима помощ във войната ѝ с Пакистан през 1947 г. След края на Студената война отношенията на Индия с Европа и САЩ укрепват. Стига да споменем, че Делхи е член на QUAD - споразумение за сигурност, сключено със САЩ, Япония и Австралия.

Западът отделя много внимание на отношенията си с Индия, тъй като вижда в нея противовес на Китай. Сътрудничеството със Запада обаче не разваля отношенията между Москва и Делхи, заплашван от запад и от изток от ядрени сили - Пакистан и Китай.

Индия следи много внимателно връзките между Москва и Пекин. Делхи естествено чудесно вижда, че те се задълбочават и укрепват всяка година, и в стремежа си да не тласка още по-силно Москва в прегръдките на Пекин днес не иска да се кара с Русия.

В Индия добре разбират нежеланието на Нарендра Моди да критикува Владимир Путин добре се разбира в Индия. "Всяко друго индийско правителство навярно би постъпило по същия начин", цитира "Файненшъл таймс" коментар на Танви Мадан, старши аналитик в института "Брукингс". Критики към Москва не отправя впрочем и индийската опозиция начело с Раджив Ганди.

Специално място в отношенията между Индия и Русия заема отбраната. Вече от десетилетия Москва е главният доставчик на оръжия в Индия. Две трети (65 на сто) от всички въоръжения, получени там от чужбина през периода 1950-2020 г., са дошли от Съветския съюз и Русия. За 70 години Делхи е похарчил за оръжия 126,6 милиарда долара. Според Стокхолмския международен институт за изследвания на мира (СИПРИ) 83,4 милиарда от тях са изразходвани за оръжия от СССР и Руската федерация.

Както личи, за да отслаби натиска на Запада, Москва безспорно има нужда от съюзници като Индия и Китай. Наистина руско-индийският стокообмен за разлика от руско-китайския в момента е малък - едва около 8 милиарда долара срещу 140 милиарда долара съответно през 2021 г.

Индия търгува с Русия в долари, но се говори за преминаване към националните валути - рублата и рупията, напомня Бисважит Дхар, професор от университета "Джавахарлал Неру", експерт по международна търговия. Според него Делхи разглежда търговските връзки с Русия като приоритет.

В банковата система укрепването на контактите с руски банки е поверено на две индийски финансови компании - "Комършъл Индоу банк", 60 на сто от акциите на която държи "Стейт банк ъв Индия", и презастрахователната компания "Джи Ай Си Перестрахование Ел Ел Си", всички дялове в която са собственост на държавната "Дженерал иншурънс корпорейшън".

Правителството на Индия засега не е обяснило на индийските кредитори как да работят в момента с руските банки, санкционирани от Запада, но се знае, че в миналото индийският бизнес често пъти просто е пренебрегвал подобни санкции, например в случая с Иран.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    3
    ===
    Много лидери призовават за спиране на огъня, но особеното е, че не уточняват КОГО имат предвид. За всички стана ясно, че в градовете и по цивилни откриват огън само украинските наци-та и това не е от вчера, а от 8 г. поне ! В международният дипломатически език щовек трябва да може да прочете всички пласове и между редовете.
  • 4
    2
    Bonkerz
    Пълни глупости си написал. Коя е тая цяла Африка и как са подкрепили Русия? За ЮАР не знам, но от Южна Америка само диктатора на Венецуела, барабар с тоя на Северна Корея подкрепиха Путин. Китай призова за незабавно спиране на огъня и не наложи вето на резолюцията на ООН (Русия наложи вето на резолюцията осъждаща атаката). Нещо повече- Китай каза на Казахстан да отзове руските сили, които стреляха по протестирашите срещу диктатора си Нурсултан Назарбаев хора. Русия продава газ и концесии на Китай почти на загуба, щото има отчаяна нужда от пари. Китай ще прегърне Русия в задушаващ прегръдка.
  • 5
    1
    Сметалото
    И каква стана тя? Китай, Индия, Бразилия, ЮАР, почти цялата латинска америка, Африка и Азия подкрепят Русия. Ама то това е 4/5-ти от световното население. И почти 8/9-ти от световната суша. Къде отиде мантрата, че "света бил срещу Русия" ?
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари