България и Турция ще подпишат Меморандум в областта на енергетиката
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Представители на турската компания „Боташ“ пристигат на 15 август за разговори с „Булгаргаз“
По време на срещата в Истанбул, министърът на енергетиката на Република България Владимир Малинов и турският му колега Алпарлслан Байрактар обсъдиха подготовката на Меморандум за разбирателство между правителствата на двете страни в областта на енергетиката. Основната цел на документа е да създаде рамка за сътрудничество, улеснявайки обмена на технически знания, консултации, умения и опит, като същевременно спазва националното законодателство на България и Турция.
Проектът акцентира върху електроенергийната и газовата свързаност, възобновяемата енергия и енергийната ефективност като ключови сфери на сътрудничество. Също така, в него се подчертава значението на развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да внедряват подобни инициативи.
Министрите Малинов и Байрактар се съгласиха, че подписването на меморандума ще съдейства за развитието на междусистемни връзки, които ще укрепят сигурността на енергийните доставки в региона. Подписването на документа е планирано да се състои в София по покана на министър Малинов.
По време на срещата бе обсъден и въпросът за предоставяне на допълнителни количества вода за напояване на региона около Одрин, поради продължителната суша и неблагоприятните климатични условия. Министър Малинов изрази готовност да организира среща в София между делегации от двете страни за разговори по техническите параметри.
Министър Малинов също така отново повдигна въпроса за предоговаряне на споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската енергийна компания „Боташ“. Активните преговори по този въпрос ще продължат, като представители на „Боташ“ ще посетят България за среща с „Булгаргаз“ на 15 август.
Нека припомним, че на 19 април 2024 г. Народното събрание възложи на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия за предоговаряне на споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и „Боташ“.






















