Адвокат: Сериозните такси спират хората да си търсят правата в съда

0
Гражданските съдилища в големите градове работят изключително бавно, поясни Христо Расташки
Гражданските съдилища в големите градове работят изключително бавно, поясни Христо Расташки Снимка: Личен архив

Ще стане ли достъпно правораздаването?

"Има достъп до правораздаване, но той си има съответната цена. За всеки иск има съответна държавна такса, за всяка жалба - също, а отделно се заплащат и юридическите услуги. Положителното при наказателните постановления е, че при тях няма такси. Такива обаче има при административните. На първа инстанция те не са големи, но следва да бъдат заплатени, в противен случай делото се прекратява. На втора инстанция имаме едни доста по-сериозни такси, които не всеки може да си позволи. Съответно интересът на гражданите пада", заяви адвокатът Христо Расташки в ефира на "Денят ON AIR".

По думите му законопроектът, който предвижда отпадане или облекчаване на подобен тип такси, ще улесни хората да търсят правата си и ще се повиши доверието към правосъдната система.

Расташки подчерта, че когато става дума за нелоялни търговци, е добре първо да се обърнем към Комисията за защита на потребителите, тъй като по този начин бихме могли да получим безплатна помощ.

"Големият проблем в момента е, че гражданските съдилища в столицата и другите големи градове работят изключително бавно. Един дребен казус за закупен продукт може да се точи около една година", поясни той.

Адвокатът поясни пред Bulgaria ON AIR, че ограниченията, въведени с цел ограничаване на разпространението на Ковид-19, са "събрали гражданското общество" и то вече може да "противодейства на недомислени заповеди".

Расташки обобщи, че в големите градове има много дела и съдиите не успяват да смогнат, откъдето идва и постоянното забавяне. В малките градове пък няма голяма заетост. Поради тази причина той предлага да бъде увеличен броят на заетите, което обаче изисква по-сериозен бюджет.

"Съдът и прокуратурата са консервативни органи, много е трудно да се правят промени, защото всички те биват атакувани на всички възможни инстанции - все пак там всички са юристи. Съответно нещата се движат много бавно", заключи той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Електронно управление
    в съда кога?!? След като всички големи данъкоплатци са регистрирани в София, то съответно делата са подсъдни на Софийски градски съд. Доказателства и оценки на вещи лица се представят в деня преди заседанието, най-често в петък при насрочено заседание за понеделник. Случайно ли?! Надали. Е как бедняка от Видин да стигне до София, да си наеме адвокат от София чиито цени на услугите започват от 1000 лева /ако си вземе видински адвокат трябва да му заплати разходите по пътуване, което е същото/. Следа - като няма прокопсия, плюл съм в тази орисия.... Най-често биват мамени хора с ниски доходи, които нямат никаква финансова възможност да защият правата или интереса си. Върви една съдебна вакханалия, където адвокати и съдии дружно са си стиснали ръцете...
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари