Турция се съгласи на нови преговори за "Боташ"

0
Трайчо Трайков покани турския си колега в София
Трайчо Трайков покани турския си колега в София Снимка: БГНЕС

Трайчо Трайков покани турския си колега в София

Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков започва ключови преговори с Турция за промяна на параметрите по тежкия газов договор с държавната компания "Боташ". Новината съобщи самият той по време на Втората среща на върха за ядрената енергия в Париж, където проведе директен разговор с турския си колега Алпарслан Байрактар.

Оптимизиране на газовите доставки

Турската страна проявява разбиране към желанието на София да ревизира дългосрочното споразумение, стана ясно от думите на енергийния министър. Трайков е отправил официална покана към Байрактар за среща в българската столица, където експертните екипи да обсъдят финансовите и капацитетните специфики на контракта.

До визитата на Байрактар у нас, българското енергийно ведомство ще изработи детайлна позиция с конкретни искания. Основната цел на страната ни е да запази достъпа до огромния капацитет за внос на втечнен природен газ през турските терминали, но при по-изгодни условия.

"Ние искаме да запазим рационалната философия на това споразумение, но трябва да оптимизираме параметрите и за това се разбрахме да говорим в София", заяви Трайчо Трайков, цитиран от БТА.

Зелени коридори и нови проекти

Паралелно с газовия казус, двете съседни държави обсъждат и изграждането на зелени енергийни коридори. Тези трасета ще свързват Турция и България, улеснявайки преноса на електричество, произведено от възобновяеми източници.

Турция имаме и винаги сме имали множество инициативи в областта на енергетиката", допълни служебният министър. Въпреки перспективите за развитие на зелената енергия, основен приоритет в двустранните отношения към момента остава газовото сътрудничество и търсенето на изход от сегашната ситуация с "Боташ".

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кире, знаеш ли какво е това - денем лае, а нощем плува?

- Не. Какво е?

- Ченето на тъщата ...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари