Търсят храна за червените ангъчи в Нова Черна

0
Желаещите да подкрепят благородната кауза могат да се обадят в централата на екоинспекцията на тел. 082/ 820 772
Желаещите да подкрепят благородната кауза могат да се обадят в централата на екоинспекцията на тел. 082/ 820 772

В Регионална инспекция по околната среда и водите – Русе постъпи молба за съдействие от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания за намиране на храна (фураж, гранули за патици) за птиците от защитения вид червен ангъч (Tadorna ferruginea) в базата в село Нова Черна.

Институтът при БАН извършва консервационни дейности, свързани с размножаване и освобождаване в природата на птиците. 

РИОСВ - Русе ще потърси съдействие от кметовете на общините Сливо поле и Тутракан и земеделските производители в землищата им да подкрепят дейността на  експерименталната база.

Желаещите да подкрепят благородната кауза могат да се обадят в централата на екоинспекцията на тел. 082/ 820 772, която ще ги свърже с координатора на базата.

Биологична експериментална база „Калимок“ функционира от 1995 г., като  отглежда индивиди от застрашения вид в полуестествена среда с цел размножаване и реинтродукция на млади птици обратно в природата. Ежегодно съвместно със съдействието на РИОСВ - Русе са освобождавани между 15 и 25 млади индивида, което допринася за възстановяването и стабилизирането на дивата популация в българската природа. Червеният ангъч (Tadorna ferruginea) е рядък за България вид, включен в приложенията на Закона за биологичното разнообразие, както и в Червената книга. Населява различни типове водни басейни, но предпочита предимно откритите и без много подводна растителност. В България гнезди по река Дунав и Черноморието, рядко в Добруджа и Лудогорието.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари