Разказ на бивш полицай: "Да ходиш на семейни скандали, на убийства, на трупове"
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 6
Системата страда от сериозен недостиг на кадри
Анализ на полицейския състав в България, извършен от Фондация "Общество и сигурност" на база данни от Министерството на вътрешните работи (МВР) и Националния статистически институт (НСИ), разкрива сериозни диспропорции в разпределението на полицейските служители. В област Видин са назначени 407 полицейски служители на 100 хиляди души население, докато в област Пловдив, която е няколко пъти по-голяма, броят им е едва 225 на 100 хиляди души.
Личен опит от първа ръка
Станислав Николов, бивш служител със забележителен 8-годишен опит в Специализираните полицейски сили, Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) и "Гранична полиция", споделя своята гледна точка: "Заплатите са ужасно ниски за тази професия. Самата система не стои зад служителите си така, както трябва да бъде, за да оправдаеш стреса, който получаваш на улицата и след това като се прибереш и стреса, който ти налагат началниците".
В продължение на осем години бившият служител на Министерство на вътрешните работи (МВР) е изпратил петима свои колеги, загинали при изпълнение на служебните си задължения. Станислав Николов споделя, че наскоро се е простил и с колегата си Димитър Петров - полицай, който е сложил край на живота си в столицата. Двамата са били курсанти в една школа.
"Доста от момчетата и момичетата, които бяхме в тази школа, са изключително кадърни и доста свестни хора, на които им се налага да понасят обиди и от хората на улицата, и от началниците си. Всъщност се оттеглят тези хора, които могат да вършат тази работа", споделя Николов.
Актьорът, който познава системата отвътре
В момента Станислав е актьор, като понякога влиза и в ролята на полицай. Междувременно текучеството в системата продължава, което създава дефицит от кадри, особено за позициите, изискващи пряка работа с гражданите.
Вергил Христов, член на Управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР), коментира: "Смело мога да кажа, че има две категории служители - едни, които са служили по-дълго време и напускат системата, защото не могат да покрият разходите, техните очаквания и други служители, които започват в системата, бързо се ориентират и виждат за какво става въпрос и също напускат. Никак не е малък броят, основно е в големите градове".
Стартова заплата демотивира кандидатите
Една от основните причини за напускането е ниското начално възнаграждение от около 1400 лева, което е особено проблематично за служителите в големите градове с по-висок жизнен стандарт.
От следващата година се планира обвързване на полицейските заплати със средната работна заплата за страната, което би довело до повишение на стартовото възнаграждение до приблизително 2300 лева.
Докладвай този коментар за нередност
×съвет: Като не му се работи тая работа да става сервитьор или работник от соц.грижи.Другият вариант е на портала на завод пазач или такси.Кво реве полицая.Ако беше ходил в казарма,каква песен щеше да изпее тогава? Какво си е мислил че ще срещне в полицията? Секретарки а'ла Орнела Мути ?
Докладвай този коментар за нередност
×до 4: Явно ти е трудно, това с „разбирането“😁😁😁
Докладвай този коментар за нередност
×Четене с разбиране: След "забележителна" служба от ЦЕЛИ осем години, в момента полицая бил актьор. Но трябва да се отнесем с разбиране. Все пак не е станал фризьор или гримьор или специалист по ноктопластика. Този вдигна нивото на българската полиция в очите ни. Да, да. Там е нивото, в актьорството.
Докладвай този коментар за нередност
×нда: Докараха българина до ниво да чете без разбиране и да няма критично мислене! Посоката е вярна - надолу!
Докладвай този коментар за нередност
×Кво било?: "Да ходиш на семейни скандали" и т.н. ?! Чакай сега, някой с топуз ли те е вързал за тая работа? Я колко по спокойно е "да ходиш зад струга"! Или на строителния обект, или във фермата, или на камиона, абе алтернативи има хиляда и една! На мен като не ми харесва дадена работа си тръгвам в същата секунда без да се обяснявам на никого! Ама да рева като някакъв пиклив сополан, че "не съм дооценен" ... е, няма как да стане! Мъжеството и достойнството се носят в душата и сърцето, а не под кирливата фуражка!