Работодателите поискаха спешни компенсации за скъпия петрол
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

КРИБ притиска кабинета да задейства енергийния фонд
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) призова служебното правителство незабавно да задейства приетите от парламента мерки срещу шоковото поскъпване на горивата. От бизнес организацията настояват държавата спешно да подпомогне транспортния бранш, който търпи сериозни финансови удари заради конфликта в Иран, за да се предотврати нов скок на инфлацията у нас.
Удар по транспорта и цените
От КРИБ подчертават, че разходите в транспортния сектор вече са скочили с 35 процента вследствие на петролната криза. Според данни на Съюза на международните превозвачи компаниите са принудени да намаляват курсовете си, което застрашава логистиката. Работодателите предупреждават, че ако кабинетът забави създаването на фонда към Министерството на финансите и осигуряването на държавни гаранции за лизингите, малките превозвачи ще прехвърлят натрупаната тежест директно върху цените на стоките за крайния потребител.
Заплаха за еврото в България
Бизнесът изразява сериозно притеснение, че нов инфлационен скок точно след въвеждането на единната европейска валута у нас ще бъде използван за хибридни атаки. "Всички инфлационни шокове ще отварят възможност за спекулации и хибридни атаки, които да подкопаят доверието в еврото", предупреждават от конфедерацията, допълвайки, че това крие риск за геополитическата ориентация на страната.
Според анализите на КРИБ, макар сега да не се очаква скъсване на веригите за доставки, както по време на кризата през 2021-2022 година, конфликтът в Близкия изток може да вдигне глобалната инфлация с над половин процент, удряйки най-вече енергийния сектор.























