Отвориха музей, посветен на една единствена картина

0
В музея в Казанлък е изложена картината "Ахинора" на Иван Милев
В музея в Казанлък е изложена картината "Ахинора" на Иван Милев

В музея в Казанлък е изложена картината "Ахинора" на Иван Милев

Музей, посветен на една единствена картина, бе открит навръх 24 май в Казанлък. Става дума за "Ахинора", една от най-добрите творби на Иван Милев, а и въобще в българското изобразително изкуство. Музеят, който функционира като филиал на местната художествена галерия, е разделен на две пространства. Едното приютява шедьовърът, предоставяйки информация за историята му, интерпретациите и т.н. Във второто ще гостуват временни експозиции, информира "СЕГА".

Концепцията "Един музей - един експонат" фигурира в различни философски и културологични направления. Идеята е, че пълноценна връзка между публика и произведение се получава само при неговото обстойно съзерцаване, събиране на информация, анализ. Така казанлъшкият музей предоставя още една възможност - чрез мобилния телефон посетителят да чуе разказа "Сказание за Ахинора" на Николай Райнов (глас на Снежина Петрова), който е основа за вдъхновението на Милев - да проследи преноса от едното изкуство в другото, по-широките препратки и т.н. Домакините твърдят, че музей "Ахинора" е единствен такъв у нас. Видно от реализацията, той не е пълно осъществяване на концепцията, но определено е много близо до нея - вероятно в единствения възможен на практика вариант.

Историята на картината, образът в нея и на самия художник идентично са покрити с мистериозен ореол. В едва 29-годишния си живот (1897 г. - 1927 г.) Милев успява да остави богато наследство. То ту се губи, ту намира във военните и следвоенните години. Липсва голям биографичен материал за Милев, но произведенията го нареждат сред най-ярките представители на българския сецесион. Днес на петолевката е изобразен ликът му. Самата "Ахинора" е нарисувана през 1925 г. (има и по-ранен вариант), дарена е от Милев на община Казанлък малко преди да почине от инфлуенца. Но коя е нарисуваната жена не се знае. Предполага се, че е Анна Орозова, съпруга на местния търговец на розово масло Александър Орозов. В Казанлък се е носела мълва, че тя и художникът - двамата млади, красиви, дръзки - са поддържали връзка. А после съпругът поръчва да ѝ бъде нарисуван портрет, за да затвори устите на хората - посещава често ателието заради портрета, не друго. Но съществува и версия, че Милев е изобразил своята собствена съпруга - оперната певица Катя Наумова. А може би в крайна сметка е единствено Ахинора, жената на Аспарух? Половината лице на жената е покрито, мистерията остава до днес.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари