Очакват ни геомагнитни бури по Коледа

1
Явлението ще се наблюдава около 22 и 25 декември
Явлението ще се наблюдава около 22 и 25 декември Видео: btv

Явлението ще се наблюдава на 22 и 25 декември

Космическото време също влияе върху нас и всички живи същества на Земята, предава bTV. С него се измерва въздействието, което Слънцето оказва върху цялата Слънчева система и нашата планета.

Повод да говорим за космическото време е прогнозата за геомагнитни бури около 22 декември и 25 декември. Няма причини за безпокойство, защото тези геомагнитни бури ще са слаби – от най-ниската степен.

Как се образуват геомагнитните бури?

Когато има слънчево изригване и особено, ако то е насочено към Земята, огромен поток от заредени частици полита в Космоса. Необходими са от 1 до 4 дни те да достигнат магнитосферата на Земята. Именно тази невидима обвивка ни пази от смъртоносните лъчи на Слънцето.

Освен енергия и важни условия за живот, нашата звезда е и заплаха. Когато заредените частици и радиация от слънчевото изригване достигнат Земята и взаимодействат с нейната магнитосфера, се получават така наречените геомагнитни бури. Твърди се, че по-чувствителните хора могат да изпитат дискомфорт в такива случаи.

НАСА, Европейската космическа агенция и още много научни организации следят активността на Слънцето. Затова те прогнозират и предупреждават, когато предстоят геомагнитни бури. Сега също нямат повод за притеснение, защото вече споменах – бурите ще са съвсем слаби.

Как учените наблюдават геомагнитните бури?

Плюсът е, че наблюдението може да се направи и с невъоръжено око. Дори в Северните страни това е доходоносен бизнес, защото там отново е сезонът на полярните сияния. Когато е над северните полярни области, явлението се нарича Aurora Borealis, а когато е над Южните – Aurora Australis.

В Швеция, Норвегия и Шотландия. В тези държави се организират специални фото експедиции за търсачи на полярни сияния. Те ги заснемат в различни форми и цветове.

Цветът зависи от това на кой газ в атмосферата влияят частиците от слънчевия вятър. Учените са открили, че ако са на височина около 100 километра най-често сиянията имат розов оттенък. Син или зелен цвят се получава, когато взаимодействието е на повече от 120 километра над Земята.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари