Кметът на Ловеч: Загубите на вода са над 50%

0
Загубите на вода в града достигат над 50%, но режимът ще е по-мек от други места - с вода от 6:00 до 23:00 часа
Загубите на вода в града достигат над 50%, но режимът ще е по-мек от други места - с вода от 6:00 до 23:00 часа Видео: БНТ

Загубите на вода в града достигат над 50%, но режимът ще е по-мек от други места - с вода от 6:00 до 23:00 часа

Продължава въвеждането на водни режими в страната – този път и в Ловеч. Причината е продължителното засушаване и силното намаляване на дебита на източниците, от които градът се снабдява с вода. За разлика от други населени места с воден режим, в Ловеч жителите ще имат вода от 6:00 до 23:00 часа.

В същото време министърът на регионалното развитие Иван Иванов поиска оставката на директора на местното ВиК дружество Данаил Събевски. Причината за искането на регионалния министър е липсата на съгласуване, планиране и координация при обявяването на водния режим.

"Процентно загубите на вода в Ловеч са около 50 – 52%. Това изглежда добре в сравнение с други места, но все пак половината от водата не достига до хората", заяви в "Денят започва" кметът на Ловеч Страцимир Петков.

По думите му, през годините са извършвани ремонти с усилията на ВиК дружеството, общината и държавата. "През 2024 година завършихме капиталната програма на МРРБ за подмяна на водопроводите в кварталите "Кольо Фичето" и "Младост". Но Ловеч като област не е консолидиран във ВиК асоциацията и не можем да ползваме европейски средства. Причината е, че в Троян има общинско ВиК дружество, а по закон, когато има такова, областта не може да бъде асоциирана", поясни кметът.

Намален дебит и открити аварии

Миналата година водният режим в Ловеч е започнал месец по-рано. Тогава с редица ремонти и отстраняване на аварии е било намалено времето без вода.

"Една от откритите аварии беше със загуби от 13 литра в секунда. Миналата година Ловеч се захранваше със 140 литра в секунда, а тази година с едва 90", каза Петков.

Той обясни, че благодарение на постоянни срещи с ВиК дружеството и общинските съветници се правят ремонти и се подготвят нови проекти, но съгласувателните процедури отнемат години.

"Не мога да коментирам отношенията между министерството и ВиК дружеството. Ние бяхме уведомени с писмо по обяд, което е стандартна практика. За града получихме информацията навреме, за селата малко по-късно", посочи кметът.

Ограничения и приоритети

В Ловеч остава в сила забрана за ползване на питейна вода за поливане, миене на улици, автомобили и пълнене на басейни.

Най-големият проблем за водоснабдяването на Ловеч остава старият магистрален водопровод от Черни Осъм. "Над 90% от водата за Ловеч идва оттам. Последните обследвания показаха, че за подмяната му са необходими около 200 милиона лева. Това е изключително важно за града", добави кметът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари