Йордан Вълчев: Няма схеми за магистралата "Русе - Велико Търново", цената е такава заради инфлацията
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

По думите на изпълнителния директор на АПИ сложният терен оскъпява строителството
В бюджета за текущата година са заложени общо над 1,7 милиарда лева за пътна инфраструктура, като средствата ще позволят изграждането на 50 км магистрали, 100 км други пътища и ремонт на 400 км от съществуващата пътна мрежа. Това съобщи изпълнителният директор на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев в телевизионното предаване "Лице в лице".
„В бюджета за тази година има предвидени две пера за АПИ – за ремонт на пътища, ТРП има 680 милиона лева, а за капиталови разходи, което е ново строителство има предвидени малко над 1 милиард лева. С тези пари можем да построим около 50 км магистрали, около 100 км други пътища и да изремонтираме около 400 км път", поясни инж. Вълчев.
Спорната цена на магистрала Русе - Велико Търново
Инж. Вълчев коментира и обвиненията на опозицията относно "космическата цена" от 50 милиона лева на километър за новата отсечка от магистралата Русе – Велико Търново, която според някои политици предполага корупционни схеми.
„Ако някой има данни за корупция, има органи, към които да се обърнат и да сезират. Като инженер професионалист в АПИ в момента не забелязвам такива схеми и нещата вървят все по-надобре. Реалната цена ще я разберем като построим пътя. Тази цена в момента е прогнозна, на която ще се играе търгът и това е максималната цена", заяви категорично директорът на АПИ.
Той припомни, че първоначалната прогнозна цена при стартирането на търга през 2020 година е била 13 милиона лева на километър, но впоследствие търгът е спечелен с оферта от 20 милиона лева. В същото време инфлацията в строителния сектор от 2020 година досега е достигнала 108%, което автоматично увеличава цената до около 42 милиона лева.
Сложен терен оскъпява строителството
Според Вълчев високата цена на отсечката между Бяла и Велико Търново се дължи на значително по-сложния терен и амбициозните инфраструктурни решения.
„Този участък включва около 10 километра само връзки – най-голямата детелина и две връзки, които позволяват да се минава с по-голяма скорост. Това е връзка между две магистрали и този възел е много важен. Това допълнително удължава магистралата, това са си още 5 километра", обясни инж. Вълчев.
Той добави, че допълнително оскъпяване идва от необходимостта за изграждане на 2 километра тунели, каквито липсват в другия участък, както и около 9 километра виадукти в сравнение с 5-6 километра в останалата част от магистралата.