Хакан Фидан: Казусът с договора с „Боташ“ ще бъде решен

0
България и Турция договарят нови енергийни коридори
България и Турция договарят нови енергийни коридори Снимка: БГНЕС

България и Турция договарят нови енергийни коридори

България и Турция предприемат стъпки за разширяване на енергийното сътрудничество и ускорено решаване на казуса с договора с компанията „Боташ“. Това стана ясно по време на официална среща в София между външните министри Велислава Петрова и Хакан Фидан, съобщават от БГНЕС. Двете държави подчертаха стратегическия характер на партньорството си в секторите на сигурността, транспорта и икономиката.

Разширяване на енергийната свързаност

Енергийната сигурност и диверсификацията на ресурсите остават водещи приоритети в отношенията между София и Анкара. Преговорите на политическо ниво обхващат възможностите за развитие на нови енергийни коридори и разширяване на капацитета за междусистемна свързаност. Техническите детайли по отношение на споразумението с турската държавна компания „Боташ“ се разглеждат директно от ресорните дружества.

Турската страна потвърди готовността си за бързо разрешаване на отворените въпроси по договора. „Президентът ни е дал инструкции този въпрос да бъде разрешен в най-скоро време“, заяви Хакан Фидан. Той допълни, че двустранните отношения притежават потенциал за много по-големи и стратегически проекти в региона.

Сигурност по границите и съвместна защита

Общата граница между двете държави се явява една от най-активните в световен мащаб, което изисква постоянна координация. София и Анкара засилват съвместните усилия в управлението на миграционните процеси, борбата с тероризма и трансграничната престъпност. В плановете влиза изграждането на нов граничен контролно-пропускателен пункт и увеличаването на пропускателния капацитет по трасетата.

Стабилност в Черноморския регион

Министрите отделиха сериозно внимание и на геополитическата ситуация и сигурността по море. Хакан Фидан акцентира върху значението на съвместната противоминна група между Турция, България и Румъния, която гарантира безопасността на търговското корабоплаване. „Мирът между Русия и Украйна е от съществено значение за спокойствието на региона ни“, посочи турският първи дипломат. Анкара изрази и благодарност за българската подкрепа по пътя към европейската интеграция на страната.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Лекар към пациент:

- Как е главоболието, от което се оплаквахте?

- Замина за няколко дни при родителите си.

Нови коментари