Двама нови специалисти ще подобрят диагностиката в КОЦ – Русе

0
Доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова са част от отделението по нуклеарна медицина
Доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова са част от отделението по нуклеарна медицина Снимка: БТА

Доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова са част от отделението по нуклеарна медицина

Двама лекари с дългогодишен опит в областта на нуклеарната медицина - доцент Мирослав Дончев и д-р Михаела Декова, се присъединиха към екипа на Комплексния онкологичен център в Русе. Двамата специалисти са работили досега в Плевен и ще укрепят отделението по нуклеарна медицина, което е единственото за голяма част от Североизточна и Централна България.

"Ще бъде закупена хибридна гама камера, която представлява еднофотонна емисионна томографска камера, комбинирана с компютърен томограф. Това е конвенционален базов апарат в нуклеарно медицинската диагностика," обясни доцент Дончев.

Управителят на КОЦ – Русе д-р Камен Кожухаров потвърди, че в момента тече процедура по преструктуриране и модернизиране на отделението. С решение на Общинския съвет в Русе ще бъдат осигурени около три милиона лева от местния бюджет за закупуване на новата апаратура.

Ранна диагностика на онкологични заболявания

Новата хибридна гама камера работи чрез регистриране на лъчение, което се въвежда в човешкия организъм под формата на радиофармацевтик. Този специален препарат селективно се натрупва или преминава през определен орган, а апаратурата регистрира лъчението и обработва получената информация.

"Това е изключително ефективен метод за ранно откриване на метаболитни процеси, свързани с обмяната на веществата в човешкия организъм," подчерта доцент Дончев. Той отбеляза, че чрез обикновена рентгенова снимка разпространение на онкологично заболяване в костите може да се открие от половин до една година по-късно, отколкото чрез новото изследване.

Безопасност за пациентите

Д-р Михаела Декова обясни, че изследването се прави след една венозна манипулация на радиофармацевтика. След това се изчаква определен период от време за различните органи и системи, за да се натрупа препаратът в съответния орган.

"Работи се с така наречените краткоживущи радионуклеиди, които са с кратък период на полуразпад и бързо се изхвърлят от организма на пациента. Не бива хората да се притесняват, че ще се облъчат много," успокои д-р Декова. Тя добави, че облъчването от едно нуклеарномедицинско изследване е много по-малко, отколкото една обикновена рентгенова снимка.

Функционална диагностика в триизмерен образ

Според доцент Дончев, камерата може да работи непрекъснато в триизмерен образ и да даде в анимация функция на почти всички органи в човешкия организъм. Съчетана с компютърния томограф, информацията за биологичните процеси на молекулярно ниво се ориентира пространствено и точно посочва къде са промените.

"Двата образа от еднофотонната емисионна томография и компютърната томография се съчетават и се получава една изключително ефективна функционална информация по отношение на функцията на даден орган и система," каза още доцент Дончев.

Новата апаратура ще позволи изследване и проследяване на онкологичните заболявания, откриване на първичните тумори, тяхното разпределение и разпространение, и най-вече стадирането на заболяването. Очаква се до края на годината да приключат всички необходими процедури по проектиране и реконструкция на отделението и закупуване на апарата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари