Държавата отново плаща на централите на Доган и Ковачки за резерв

0
От началото на февруари държавният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) е започнал отново да плаща на различни централи за осигуряването на резервни мощности
От началото на февруари държавният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) е започнал отново да плаща на различни централи за осигуряването на резервни мощности Снимка: БГНЕС/архив

Процедурата на ЕСО е за милиони, напълно непрозрачна е и практиката вероятно ще продължи и март

От началото на февруари държавният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) е започнал отново да плаща на различни централи за осигуряването на резервни мощности, пише Капитал.  Сред получателите на пари са както държавните ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК, така и притежаваната от почетния председател на ДПС Ахмед Доган ТЕЦ "Варна" и свързаната с Христо Ковачки ТЕЦ "Бобов дол".

Кой колко точно е получил обаче не може да се каже. Общата сума за краткия февруари е 2 млн. лв. Уж са проведени публични търгове, но имената на класираните кандидати липсват срещу съответните суми, които варират от 67 хил. лв. до над 670 хил. лв. за месец. Има само номер на офертата им, по която няма как да се разбере нищо повече. Това, че избраниците са само споменатите четири обаче, е 100% сигурно, тъй като само те са регистрирани за участие във въпросните търгове. От ЕСО не отговориха на "Капитал" защо са скрили имената на класираните участници.

На теория във въпросните процедури могат да се включат всякакви производители и дори индустриални консуматори (те могат да намаляват или увеличават консумацията си, за да регулират системата), при това не само от България, но и от съседните страни. Такива обаче няма.

Отменено, но само временно

Осигуряването на такива резервни мощности е важно за функционирането на електроенергийната система и се прави навсякъде по света. Но липсата на прозрачност повдига множество съмнения. Още повече че в началото на антиправителствените протести през миналото лято премиерът Бойко Борисов се опита да тушира напрежението около Ахмед Доган, като нареди да се отменят плащанията за т.нар. студен резерв, с който се раздаваха около 60 млн. лв. годишно. По въпросната схема държавният ЕСО плащаше милиони на ТЕЦ "Варна" на Доган, за да стои в готовност, без да работи (все още не е сигурно дали въобще може да работи). Другият голям получател на пари за студен резерв бяха свързаните с Христо Ковачки ТЕЦ "Бобов дол", "Брикел" и "Топлофикация Русе".

Половин година по-късно ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобов дол" отново са в играта. Те са се регистрирали за участие в търговете в един и същ ден - на 27 ноември 2020 г. За сравнение - ТЕЦ "Марица-изток 2" е подала документи на 3 декември, а НЕК - на 18 декември. Самите търгове са проведени на 25 и 26 януари, а плащанията са само за месец февруари. Вероятно за осигуряването на регулиране на честотите и резерв на мощност през март ще бъдат проведени нови търгове в края на този месец.

Конкретните текстове в Закона за енергетиката, които регламентират въпросните процедури, бяха обнародвани чак на 2 февруари. Според тях за да гарантира сигурната работа на електроенергийната система ЕСО "сключва сделки за допълнителни услуги" - разполагаемост за резерви за първично регулиране на честотата, автоматично вторично регулиране и ръчно вторично регулиране на честотата и обменните мощности.

Какво е сигурно

От наличната публична информация в ЕСО става ясно, че в първия търг - за резерв за първично регулиране на честотите, на 25 януари са класирани четири различни оферти. Те са били подадени в напълно различни дни и часове, което е свидетелство, че са от различни кандидати - въпросните ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК. Единият от тях обаче не е класиран, тъй като е предложил по-висока цена - 10 лв./мВтч за разполагаемост - плаща се за всеки час от денонощието по 10 лв. за всеки мегават мощност от централата, за да е на разположение на ЕСО. Доколкото в предишните търгове за студен резерв най-високата цена даваше винаги държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", няма да е учудващо, ако и сега е така.

Класираните кандидати са предложили между 9.5 и 9.9 лв./мВтч и ще получат за февруари между 64 хил. и 167 хил. лв.

Другите два търга за резерв за автоматично и ръчно регулиране на честотите и обемните мощности са проведени на 26 януари. В първия (за автоматично регулиране) са класирани всичките четири кандидата, като гарантираните плащания са между 67 хил. и 504 хил. лева. В другата процедура (за ръчно регулиране) има само една подадена и класирана оферта - за 100 мегавата мощност при цена за разполагаемост от 10 лв./мВтч. Това означава, че за февруари на тази централа ще бъдат платени малко над 670 хил. лева.

При активиране на съответните мощности се плащат допълнителни суми.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари