Берем си сами сами череши от градина в Кюстендил срещу символична такса
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Инициативата на местен овощар привлича семейства с деца
Хиляди посетители се събраха в Кюстендил за Празника на черешата в края на юни, за да наберат сами плодове директно от овощните градини в село Пиперков чифлик. Инициативата, подета от местни производители заради липсата на работна ръка, предлага на ентусиасти от цялата страна автентично преживяване срещу символично заплащане, съобщават от NOVA.
Тънкостите на беритбата
В черешовия масив в кюстендилското село Пиперков чифлик посетителите не само могат да напълнят съдовете си, но и да научат от първо лице как правилно се берат плодовете. Производителите съветват черешата да се откъсва задължително заедно с дръжката, за да се запази свежа по-дълго време. Ако плодът се откъсне без нея, той бързо омеква и трябва да бъде консумиран на момента.
Сред ентусиастите сред дърветата са и цели семейства, пътували специално от София. Те споделят, че високите цени в търговската мрежа и желанието да покажат на децата откъде идва храната са основните мотиви за пътуването им.
"Черешите в София са много скъпи, а тук съчетаваме разходка сред природата и приятно преживяване с внучката", споделя Татяна Панова.
Трудът в овощните масиви
Въпреки първоначалния ентусиазъм, брането се оказва предизвикателство. След няколко часа труд сред дръвчетата, посетителите бързо осъзнават тежестта на земеделската работа.
"Много е трудно да се поддържа такъв масив. Изкупуват черешите на безценица, а после ги продават по 5,11 евро за килограм", посочва Панова.
Нейната внучка Мария също потвърждава, че задачата изисква усилия. "Интересно е, но е трудно. Постоянно падат", разказва момичето.
Според Панко Панов стойността на преживяването се крие именно във възможността човек сам да положи усилия за храната си. "Мислехме, че лесно ще напълним три касетки, а едва успяхме с две. Ако искаш да ядеш честно, трябва да работиш", категоричен е той.
Призив за промяна в субсидиите
Идеята да отвори градината си за свободни посещения идва на професор Димитър Домозетов, след като пролетните студове за поредна година нанасят щети на голяма част от реколтата. Вместо плодовете да останат по дърветата, той решава да покани хората сами да си ги откъснат.
"Нека има доволни хора. Детето, което днес бере череши, ще запомни това преживяване. За мен това е по-важно", заявява производителят.
Цените в масива са съвсем символични, като понякога стопанинът дори отказва плащане. За него е по-важно продукцията да се оползотвори. "Удоволствието е сам да откъснеш плода от дървото. Това остава в сърцето завинаги. Радвам се най-много, когато хората водят и децата си", допълва професорът.
На фона на празника, той обръща внимание и на системен проблем в сектора, като смята, че държавата трябва да промени модела на подпомагане. "Крайно време е да се субсидира произведената продукция, а не декарите. Колкото си произвел – толкова подкрепа. Така ще има стимул за реално производство", убеден е професор Домозетов.























