Зърнопроизводители: Украинско зърно в България не трябва да има

4
Протестиращите не представляват нито една земеделска организация, просто им е омръзнало да чакат действия от държавата, коментира русенски зърнопроизводител
Протестиращите не представляват нито една земеделска организация, просто им е омръзнало да чакат действия от държавата, коментира русенски зърнопроизводител Снимка: Агри

Протестиращите не представляват нито една земеделска организация, просто им е омръзнало да чакат действия от държавата, коментира русенски зърнопроизводител

Втори ден фермери от три области на Северна България излязоха на спонтанен протест. Протестите на зърнопроизводители от Северна България продължават край село Горна Студена. Фермери от Велико Търново, Ловеч и Русе настояват за спиране на украинския внос на зърно в България, както и промени в Стратегическия план, предава Agri.bg.

Протестиращите не представляват нито една земеделска организация, а действията им са спонтанни.

Коментар направи Милен Коев, председател на Регионален съюз на фермерите "Дунавско зърно", Русе.

“Лично аз не участвам в протестите, но мои колеги са там. Като част от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) нямаме официална позиция за протестите. Тези са свободно организирани между колеги, на които вече им е омръзнало да чакат.

Като цяло фермерите са в протестна готовност. Чакаме конкретни решения от държавата. Ако в кратки срокове няма нищо черно на бяло, ще излезем на масови протести из цялата страна”, каза Коев.

„Искаме да продаваме продукцията си на подобаващи цени. Съхраняваме зърното си цяла зима, а сега го продаваме с близо 20 стотинки по-евтино, отколкото по време на жътвата“, добавят протестиращите.

Според част от фермерите вносът на зърно от Украйна ще доведе до фалит на голяма част от българските зърнопроизводители. Иначе относно Стратегическия план на България, притесненията на фермерите са свързани главно с екосхемите и ДЗЕС.

“Има едно изискване за наличие на четвърта култура на полето по една от екосхемите. Твърде е късно за четвъртата култура. Това означава, че ние не можем да се възползваме от тази екосхема.

Друго изискване касае покривните култури да са на полето до 15 февруари. Това също няма как да се получи. Проблемът е, че като засеем 14 дни след жътва и като не можем да третираме по никакъв начин, полето ще се напълни с плевели”, обясняват фермери.

Валентин Мицканов е председател на ЗК “Сила 95” в село Самоводене, Велико Търново. Той също не участва в протестите, но подкрепя позицията на фермерите за това, че украинско зърно в България не трябва да има.

“Нямам нищо против украинско зърно да минава през България, но след като у нас има 4 млн. тона свободно зърно, защо трябва да внасяме още от Украйна? По този начин ние подбиваме нашите зърнопроизводители.

Сега е март месец. Останаха ни месеците април и май. През месец юни жънем. Ами тези хора, които не са продали? За тях някой мисли ли? Как ще жънат, къде ще прибират новата реколта?”, пита Мицканов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 7
    7
    Копейкин
    А аз считам, че не трябва да има нашенски зърнопроизводители. Като искат да нямат конкуренция да произвеждат зеленчуци. Наистина българските зеленчуци нямат никаква конкуренция по вкусови качества. А те гледат най-лесното, зърното, където всичко е механизирано, получават тлъсти евросубсидии, карат лъскави коли и накрая реват. Като искат да си запазят земите, които арендоват, да отглеждат зеленчуци и плодове. Иначе какво става, ние произвеждаме зърно, а внасяме от Полша зеленчуци и плодове, смешно е, нали
  • 15
    6
    Минувач
    Когато цената е нагоре, няма проблем, оправдават се, че зърното е борсова стока. Ама когато ги налегне конкуренцията не е гот, печалбите намаляват и започва реване по медиите и тормоз на останалите хора, посредством блокади. А как сладко се прибират субсидиите от декар площ...
  • 9
    5
    мм
    че да може с вашето по 3 лв да стане хляба
  • 18
    4
    ...на баба ви шнорхела
    ...като беше 350 лв на тон го продавахте веднага след жътва, обаче взе да скача цената решихте да го задържите в складовете за още далавера...обаче НЪЦКИ...ей сега като се стопли и гъгрицата се размърда ще сте на далавера отвсякъде! А това с плевелите е крайно време да престане. Тая отрова , която я леете по тях после всички я консумираме!!!
  • -6
    3
    11g 23g xxxxaa sfqt
    XII XAA SFQT YY
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари