Володимир Зеленски: Може до дни да определим как да сложим край на войната с достойнство
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Рустем Умеров оглави делегацията за преговори в САЩ след промени в състава и дискусиите в Женева
Благодарение на активната дипломация е напълно реалистично през следващите дни да се финализират стъпките, необходими за определяне на края на войната с достойнство. Това заяви във вечерното си видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от държавната информационна агенция Укринформ.
Държавният глава потвърди, че украинската делегация вече пътува за Съединените щати, където диалогът ще продължи на базата на точките, обсъдени по-рано в Женева.
Активна дипломация и конструктивен подход
"Дипломацията остава активна. Американската страна демонстрира конструктивен подход и през следващите дни е възможно да се изяснят стъпките, за да се определи как да се доведе войната до достоен край", подчерта Зеленски в обръщението си.
Той допълни, че екипът разполага с всички необходими насоки за предстоящите преговори. "Украинската делегация има необходимите директиви и очаквам момчетата да работят в съответствие с ясните украински приоритети", отбеляза президентът.
Ключови промени в делегацията
Посещението във Вашингтон идва на фона на съществени промени в състава на преговарящия екип. Делегацията вече се оглавява от секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров. Тази промяна бе наложена, след като Зеленски одобри нови директиви за участието в преговорния процес със САЩ и други международни партньори, целящи постигането на справедлив и траен мир.
Според информация на Укринформ, Умеров и неговият екип трябва да пристигнат в САЩ днес (американско време), за да продължат работата по финализиране на детайлите от мирния план, чиито основи бяха положени по време на разговорите в Женева.






















