Учени откриха "галактика - чудовище"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

J0107a създава 500 звезди годишно и е десет пъти по-масивна от Млечния път
Международен екип учени откри впечатляваща галактика, наречена J0107a, която се е формирала когато Вселената е била в ранен стадий на своето развитие, съобщи Агенция Франс Прес (АФП). Изследователите определят структурата и газовите потоци в галактиката като забележителни за далечната епоха, в която се е родила, а резултатите са публикувани в престижното научно списание "Нейчър".
"Това е галактика - чудовище", така я описва един от авторите на изследването Шо Хуан от Националната астрономическа обсерватория на Япония (NAOJ) и Университета в Нагоя.
Астрономите наблюдават J0107a от период, когато Вселената е била само на 2,6 милиарда години, което представлява едва една пета от сегашната ѝ възраст. Масата на новооткритата галактика е повече от десет пъти по-голяма от тази на нашия Млечен път. Подобно на нашата галактика, J0107a има спирална структура, чийто център е пресечен от лента, съставена от газ и звезди.
Особено впечатляващо е високото съдържание на газ в J0107a - около 50%, сравнено с едва 10% при по-съвременните спирални галактики. Учените установиха, че част от това газово струпване тече към центъра на структурата, където захранва формирането на нови звезди с колосална скорост - триста пъти по-бързо отколкото в Млечния път.
Новооткритата галактика създава около 500 звезди годишно. Според изследването, газовото "гориво", което позволява това интензивно звездообразуване, вероятно е отговорно и за активността на нейното ядро, чиято светимост е измерена като еквивалент на 700 милиарда Слънца.
В контекста на астрономията, светимостта представлява количеството енергия, което даден космически обект излъчва за единица време, и за J0107a тази стойност е изключително висока, което потвърждава нейния статут на "галактика - чудовище".
Откритието на J0107a предоставя ценна информация за ранното формиране на галактиките във Вселената и допринася за разбирането ни за космическата еволюция.