Супербилката черен бъз лекува от кашлица до рак

15
Защо лековитото растение черен бъз е наричано супербилка или суперплод?
Защо лековитото растение черен бъз е наричано супербилка или суперплод?

Лечебни свойства. Черен бъз и бъзак. При хемороиди и разширени вени. При рак. За отслабване. За имунитет. Приготвяне и действие на сироп, чай, екстракт и сок. За малки деца. На капсули. Какво казва Петър Димков. Черен бъз, бета глюкан и шипка. И ехинацея. При анемия. За бъбреци. При гуша (за щитовидна жлеза). При гастрит. При диабет. При кашлица. При мастопатия. При миома. Внимание: Алергия!

Дървовидният черен бъз – свирчовина, е считан от мнозина за родния женшен

Защо лековитото растение черен бъз е наричано супербилка или суперплод? То е познато на човечеството и използвано от векове заради многобройните му лечебни свойства.

Използват се различни отвари, чай, сок, екстракти и сиропи; полезни са и цветовете, и плодовете му. Особено широко приложение имат плодовете на суперрастението черен бъз: те са с доказан диуретичен ефект, което ги ориентира към контрол на теглото и кръвното налягане.

Имат общоукрепващо въздействие върху имунната система. С черен бъз се лекуват болни бъбреци, заболявания на щитовидната жлеза, гастрит и диабет, кашлица. Женски страдания като миома и мастопатия също се повлияват благоприятно

Както при всяка билка – и при лечението с черен бъз трябва добре да се познават ефектите от терапията с билковия продукт. На първо място е препоръчително да получим информация и компетентен съвет, например за различаването на черен бъз от бъзак.

Черен бъз и бъзак

Плодовете на бъзака са обърнати нагоре…

Неопитните в билкарството нови почитатели на фитотерапиите често бъркат бъз и бъзак. Ако видите двете растения едно до друго, ще забележите разликите; специалистите могат да ги опишат по-точно.

Бъзът е дървовидно растение, което може да достигне до 7-8 метра височина. Цъфти през май, плодовете му узряват на гроздчета, които висят надолу. Най-често се използват цветовете – за лечебен чай и отвара при кашлица и инфекции на дихателните пътища.

Използват се и плодовете за различни продукти с лечебен ефект.
Бъзакът е тревисто растение, много разпространено у нас край пътищата и по запустели терени. Цъфти през лятото, юли-август, и плодовете му узряват на “китки”, обърнати нагоре.

При смачкване листата издават характерна неприятна миризма. Бъзакът също има лечебно приложение, но с него трябва много да се внимава.

Счита се, че от плодовете му може да се приготви противораков цяр. Изисква се специално внимание – берат се само НАПЪЛНО УЗРЕЛИ ПЛОДОВЕ, тъй като в зелените има силни токсини. Като цяло бъзакът се използва също като диуретик и потогонно средство; има добри антисептични качества.

При хемороиди и разширени вени

Описваният черен бъз (свирчовина) има благотворно въздействие върху тонуса на кръвоносните съдове; подобрява еластичността на венозните стени и оптимизира кръвообращението в периферните органи. На това се дължи и лечебният ефект на продукти от черен бъз при разширени вени и хемороиди.

Популярни са два начина за терапия на тези болестни отклонения:

Отвара от черен бъз (по zajenata.bg): една шепа листа от дървесния вид и една шепа плодчета се варят 20 минути в един литър вода. Съдът се отдръпва от огъня и отварата се оставя да изстине, след което се прецежда и прибила в стъклена бутилка на хладно. От нея се пие по една винена чаша два пъти на ден: след закуска и преди лягане. Подобрението се усеща след около седмица.

Сок от черен бъз (по ezine.bg): приготвя се по основната рецепта на Петър Димков за сок от черен бъз и се пие сутрин на гладно по една супена лъжица. Ефект може да се очаква след две и половина-три седмици.

Ето и популярната в мрежите рецепта на Петър Димков за сок (сироп) от черен бъз:
Плодовете от черен бъз, свирчовина, Sambucus nigra, се берат в края на август. И при този вид трябва да се избират само добре узрелите зърна, за да се избегне токсичен ефект (framar.bg). Те се разпознават по много тъмния си цвят, освен това лесно се отделят от грозда с помощта на вилица.

Дръжките и недоузрелите зърна се изхвърлят. Почистените плодове от черен бъз се нареждат в буркани на пластове със захар. Най-горният пласт трябва да е по-дебел и плътен, за да не започне ферментация. Бурканите се покриват с марля. След три седмици плодовата маса се прецежда и налива в тъмни стъклени бутилки.
Това е бъзовата панацея, която има различни приложения – но със сигурност върши работа и при разширени вени и хемороиди.

Ако подобни процедури ви затрудняват или не сте сигурни, че ще изпълните точно и безопасно рецептите, може да последвате съвета на стари билкари: купете си сушени зърна от черен бъз от аптеката и всяка сутрин сдъвквайте по десетина от тях.

И още една възможност – хранителната добавка самбукус. Има я под формата на капсули и няколко вида сиропи.

При рак

Множество изследвания на продукти с компоненти от черен бъз доказват антиканцерогенното действие на растението. Може да се използва профилактично или като част от комплексна терапия при установено злокачествено заболяване.

Петър Димков специално обръща внимание върху антиканцерогенния ефект на отварата, приготвена с корени от черен бъз или свирчовина. Ето как се прави (по pik.bg):

Корените от черен бъз се вадят през есента. Измиват се хубаво и се изсушават, като предварително се нарязват на лентички или колелца. От изсушената маса се вземат 20 грама; варят се 10 минути в половин литър вода. Веднага след това отварата се прецежда; от нея се пие по една кафена чашка на ден, без значение времето.

Най- силно действие все пак имат плодовете; описаният по-горе сироп или сок от черен бъз също има противораково действие.

Най-силен антиканцерогенен ефект обаче има мармаладът: натуралният продукт се прави от пресовани, добре узрели зърна. Изцеденият сок се сгъстява на тих огън и горещ се насипва в малки бурканчета. От този ценен продукт се взема по една чаена лъжичка преди хранене три пъти на ден.

За отслабване

Това е едно от въздействията на лековития черен бъз: има множество изследвания с доказателства за силния диуретичен ефект на растението. Именно това позволява да се установи контрол върху килограмите и да се постигне редукция на килограмите.

Освен това програмите с черен бъз оптимизират метаболизма и мастната обмяна (24chasa.bg). Най-подходящи за тази цел са плодовете на растението: те са изключително богати на антиоксиданти, витамини, фибри, фитостероли и фитостаноли. Специалистите препоръчват прясната консумация на неголеми количества плодове, както и на замразени.

Производните от цвят на черен бъз – запарки, отвари, чайове, паралелно с други лечебни ефекти балансират нервната система и не допускат безконтролното тъпчене с храна при негативни емоции. Сок, сироп или мармалад от плодовете на черен бъз внасят в храносмилателния тракт пектин и фибри, които насърчават перисталтиката и стимулират бързото освобождаване от шлаки и токсини.

Заедно с диуретичния ефект това способства за сваляне на излишните килограми. Лесно и добре действа следната рецепта: супена лъжица сушени бъзови зърна се заливат от вечерта с 200 мл вода. На сутринта водата се прецежда и изпива на гладно, леко затоплена (forumzdrave.bg).

Разбира се – отслабването само с прием на продукти от черен бъз е фантазия. Прилагането на билковите продукти обаче създава необходимите условия – при здравословно, балансирано хранене и подходяща физическа активност отслабването все пак се случва.

За имунитет

Цветовете от черен бъз помагат при възпаления на бъбреците и пикочния мехур

Великолепният черен бъз има мощно действие на антиоксидант. Съставът на цялото растение – от корен до цвят и плод, дава възможност да се приготвят лечебни продукти с въздействие върху свободните радикали.

Това стабилизира имунната система, заздравява антиоксидантната защита, подобрява клетъчното хранене. В наследството от рецепти на Петър Димков специално място се отделя на въздействието на сокове и сиропи от плодовете на лековития черен бъз (приготвени по описаните по-горе рецепти).

За стабилизиране на имунитета, особено по време на вирусни епидемии, се препоръчва прием на по една супена лъжица бъзов сок десетина минути преди хранене, три пъти дневно (forumzdrave.bg).

Приготвяне и действие на сироп, чай, екстракт и сок

Ако привържениците на фитотерапията пожелаят да използват церове с черен бъз, ще се впечатлят от богатата информация и споделените рецепти за различни продукти от плодчетата черен бъз. При сериозен здравословен проблем все пак е добре да се консултираме със специалист на живо, като споделим точно какво искаме да лекуваме.

Вижте един примерен вариант за приготвяне на билкови продукти от черен бъз с възможностите за приложението им (по 24chasa.bg, съвети на д-р Татяна Мороховец):

Сок от черен бъз: набраните узрели плодове се бланшират за 3-5 минути и още горещи се изстискват през марля. Добавя се захар (400 г на килограм суров плод). Кипва се подсладеният сок и веднага се разлива в сухи стъклени бутилки. Затваря се плътно и се обръща върху капачката, докато изстине. Пие се до една чаена чаша на ден – на глътки; помага при ишияс и възпаления на нерви.
Чай: супена лъжица сушен плод се заливат с половин литър студена вода и се кипват.

Веднага след това чаят се прецежда и след като поизстине се добавя мед на вкус. Пият се на гладно по 3-4 глътки преди основните хранения. Подобрява цялостно тонуса, действа ободряващо, подкрепя имунната система. Оптимизира функциите на жлъчката, отделителната система, подобрява чревната перисталтика. Чай се приготвя и от бъзов цвят: ако не е за лечение на определен проблем, а само за укрепване на имунитета и за тонус – стандартно, запарва се една щипка сух цвят на чаша вряла вода за 5 минути. Прецежда се и се изпива, може подсладен с мед.

Сироп: по рецептата на Петър Димков в буркани с пластове захар. За подкрепа на имунната система. Препоръчва се при ракови заболявания и хепатит.
Екстракт: препоръчва се при простуди и вирусни инфекции. Най-добре е да се ползват фитопродукти от утвърдени производители, които съдържат правилно и пълноценно приготвен екстракт от черен бъз – примерно фитолор (go-starazagora.org).

За малки деца

Има риск при домашното приготвяне на лечебни продукти с черен бъз – те се отнасят както до подбора на суровината и риска в нея да попаднат токсични съставки, така и до дозирането при лечение на деца.

Така например популярният сироп от черен бъз обикновено се препоръчва и при здравословни проблеми на деца, като се споменава, че те трябва да дозират приема с чаена, а не със супена лъжица. Има доста условности и ако един човек няма достатъчно опит, може да сгреши.

По-сигурен е вариантът с готов продукт – такъв е сиропът самбукус за деца (revita.bg).
Предназначен е за възрастовата група над една година, помага при инфекции на дихателните пътища, стабилизира имунната система.

На капсули

Няколко от големите марки производители на хранителни добавки предлагат в родните аптеки капсули черен бъз – продуктът е представен като допълващо средство при лечението на възпалителни процеси в дихателната система, за подкрепа на имунната система, продукт с температуропонижаващо и диуретично действие.

Може да се прилага при терапия на разширени вени, хемороиди, възпаление на простатата, проблеми на нервната система (framar.bg).

Какво казва Петър Димков

Може да си направите сами лечебните продукти…

Петър Димков е определял свирчовината (дървовиден черен бъз) като най-силната билка у нас; като лековито растение с мащабно приложение, български жен-шен.

В трудовете си неведнъж описва сцени от природата, които доказват силата на това уникално растение. Така например той обръща внимание върху факта, че преди да отлетят на юг, лястовиците зареждат организма си за дългия и опасен преход, като дни наред се хранят изключително със зърна от черен бъз (forumzdrave.bg).

Освен това Димков подробно описва всички възможни начини за използването на части от растението за различни заболявания; наследили сме рецепти за отвари, сокове, сиропи и дори за вино от черен бъз.

Прословутата рецепта за сироп (методът на насипване със захар в буркани) приключва след прецеждането с преходен остатък, който Димков долива с вода и оставя да ферментира. Полученото леко плодово вино сам той използва като домашен тоник и имуностимулант.

Черен бъз, бета глюкан и шипка

Тази комбинация от черен бъз, бета глюкани и шипка с добавен витамин С всъщност е формулата на известните детски витамини “Марсианци”. В този състав компонентът от черен бъз упражнява способностите си на имуностимулант и подкрепя дихателната система. Бета глюканите , екстрахирани от дрожди, активират макрофагите, “войниците” на имунната система.

Съставката от шипка и добавеният витамин С подобряват антиоксидантната защита и усилват действието на черния бъз този продукт (framar.bg) е добре приеман от целевата група – деца над 1 година; може да върши чудесна профилактика, а също и да се приема паралелно с антибиотици.

И ехинацея

Комбинацията с ехинацея е позната от ред продукти, съществуват варианти за деца и за възрастни (framar.bg). Добавката от ехинацея усилва въздействието на компонента черен бъз върху имунната система – стабилизира я и съдейства са овладяване на инфекциите от вирусен или бактериален характер.

Чудесен ефект при проблеми с дихателната система, особено ако в продуктите се съдържа и компонент прополис. Тази комбинация може да се открие под формата на сироп или капсули.

При анемия

Продуктите от черен бъз-плод, често са препоръчвани при анемия. Успешно се приемат сиропите от серията Самбукус – специално са препоръчвани при болестни състояния на кръвта и желязонедоимъчна анемия, както и при онкозаболявания и за стабилизиране на имунната система след химио- и лъчетерапия (revita.bg).

За бъбреци

При възпалителни процеси в отделителната система – бъбреци и пикочен мехур, както и при простатит, може да помогне цветът от черен бъз. Чаят от бъзов цвят е добър диуретик, има противовъзпалително действие.

Приготвя се така: две супени лъжици сух цвят се сипват в половин литър вряща вода и се оставят да врат пет минути. Съдът се отдръпва и след още пет минути чаят се прецежда. Пие се четири пъти дневно по една винена чашка преди хранене (wikipedia.org).

При гуша (за щитовидна жлеза)

Струмата – това е названието на т.н. гуша, болестно състояние на щитовидната жлеза, се повлиява добре от терапия с черен бъз. Причина за болестното отклонение е йодният дефицит (marica.bg). Регулирането на това състояние може да се подпомогне без операция с помощта на плодовете от черен бъз. Те трябва да са много добре узрели – пресни, замразени или сушени.

Сушените е добре да се накиснат в студена вода за 2-3 часа. През първия ден от терапията се вземат три зърна, след това 4 и всеки следващ ден увеличаваме с едно, докато достигнат до 40. Тогава започва намаляване – пак с едно зърно на ден, докато достигнем първоначалната доза от три. Твърди се, че този терапевтичен курс смалява разрасналата се щитовидна жлеза и стабилизира функциите й.

При гастрит

Сокът от черен бъз е препоръчван при киселини и гастрит, при стомашна язва. Ползата от билката се обяснява с балансирания й състав: приемайки продукти с плодовете на черен бъз, ние внасяме в тялото си есенциални аминокиселини, йод, витамин С, глюкоза, фруктоза , минерални соли. Тези компоненти балансират състава на стомашните сокове, неутрализират повишената киселинност и успокояват раздразнената и възпалена стомашна лигавица. Доказана е и ползата от сока и сиропа от черен бъз и като съпътстващ компонент при терапията на пациенти с рак на стомаха (24chasa.bg).

При диабет

Изключителна полза за диабетици имат натуралните продукти с плодове от черен бъз. Може да се приемат под формата на прясно изцеден сок от бланширана плодна маса, отвари и запарки от сушени плодчета извън сезона на зреене. Екстрактите и запарките подкрепят имунната система, нормализират функциите на задстомашната и щитовидната жлеза. Добра работа вършат и готовите сиропи с черен бъз самбукус – има вариант за диабетици без захар.

При кашлица

При кашлица и възпаления на дихателните пътища се прави чай от цветовете на черен бъз, свирчовина. Приготвя се така:две чаени лъжички цвят се заливат с 250 мл вряла вода и се оставят да се запарят за 15 минути. Запарката се прецежда веднага след това и се пие на глътки. Като поизстине може да се подслади с мед.
Полезен за прочистване на дихателните пътища е и извлекът от бъзов цвят. Прави се лесно: 15 съцветия се изплакват и се нареждат в трилитров буркан. Заливат се с вода за една нощ. На сутринта течността се прецежда. Пие се леко затоплена по 1-2 чаши на ден (pharmacy-bg.com).

Полезни са в такива случаи и готовите сиропи от типа на самбукус, които подобряват имунната защита, включително срещу вирусни инфекции на дихателната система.

При мастопатия

При мастопатия се препоръчва класическата рецепта за сироп от черен бъз, приготвен с пластове захар в стъклен буркан (вижте по-горе). От сиропа се пие по една супена лъжица три пъти на ден преди хранене.

Цвят от черен бъз се добавя в билкова смес от по 40 г стрък от мащерка, корени ружа и листа подбел, и по 30 – корени от иглика и от сладник, както и бъзов цвят; сетне 20 г корени от сладка папрат. Всички билки се смесват добре и две супени лъжици от сместа се заливат с половин литър вода; варят се 10 минути, киснат един час и се прецеждат. От тази отвара се пие четири пъти на ден преди ядене по една винена чаша (lekuva.net).

При миома

Популярните рецепти за лечение на миома от народната медицина се основават по-скоро на полския, храстовиден бъз – бъзак, Sambucus ebulus. Препоръчва се сироп от зрели плодове по познатата рецепта – с подреждане на плод и захар на пластове в стъклен буркан; сместа се държи до стопяване на захарта и се прецежда. Пие се по една чаена лъжичка сутрин на гладно, десетина минути преди закуска.

Внимание: Алергия!

В някои случаи продуктите от черен бъз могат да предизвикат алергична реакция. Затова ако има подобни симптоми – обичайните кожни раздразнения, дихателни проблеми, оток на гърлото – лечението с черен бъз трябва да се прекрати. Някои специалисти са на мнение, че тези реакции се дължат на случайно попаднали в продуктите токсични компоненти от суровината; предупреждението се отнася за домашно приготвените средства.

За да няма подобни проблеми е добре по-скоро да се разчита на готовите продукти с черен бъз, които вече са доста разнообразни (revita.bg). Независимо какъв е здравословният проблем, заради който сте се обърнали към това лековито растение – посъветвайте се първо с добър лекар и опитен билкар

Източник: Lekar.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари