Системно източване превръща езерото Текето в блато

0
Институциите масово мълчат за пресушаването на водоема
Институциите масово мълчат за пресушаването на водоема Снимка: З. Стефчев / Архив

Институциите масово мълчат за пресушаването на водоема

Русенецът Деян Загорски изпрати множество сигнали до най-високите държавни нива в България в средата на юни 2026 година заради критичното състояние на езерото „Текето“ в село Николово, съобщава самият той в писмо до Dunavmost.com. Причината за драстичния ход е пълното институционално бездействие след първоначалните жалби от 11 юни относно системното източване на водоема поради повърхностни свличания по дигата. Проблемът води до заблатяване, измиране на риба и пълен срив в тренировъчния процес на младите надежди по каяк от Спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе.

Писма без отговор до ведомствата

Гражданската акция започва още на 10 и 11 юни 2026 година, когато Деян Загорски изпраща първоначални сигнали до Министерство на околната среда и водите, РИОСВ - Русе, Басейнова дирекция „Дунавски район“ и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Документите са заведени официално в деловодствата на екоинспекцията под номер С-523, а в Басейнова дирекция — под входящ номер КД-05-118.

Поради пълната липса на последващ отговор и реални действия на място, в края на работната седмица на 18 и 19 юни, мъжът предприема мащабна ескалация. Новият сигнал е изпратен директно до Президента на Република България, министър-председателя, Омбудсмана и Община Русе.

В писмото си Загорски остро критикува чиновническото безразличие:

„Към настоящия момент не е получен никакъв отговор, не е предоставена информация за предприети действия и не е видима адекватна реакция, въпреки че ситуацията касае воден обект с екологично, обществено и спортно значение.“

Новите жалби вече са получили входящи номера от администрациите. Сигналът в Президентството е регистриран под номер 94-00-756, при Омбудсмана — с номер 7999, а в Община Русе е заведен като 94Д-17413-2 с предоставен официален код за достъп. Жалба е била изпратена дори до европейската служба „Your Europe Advice“, откъдето обаче отказват съдействие с мотивите, че казусът е извън техния обхват и не засяга правата на вътрешния пазар на Европейския съюз.

Екологичен риск и заблатяване

Основната причина за безпокойството на местната общност е състоянието на язовирната стена и постоянното изпускане на вода. Според сигналите, заради повърхностни свличания и дефекти по дигата се извършва неконтролирано и системно източване на езерото, без да има ясен публичен план кога и как ще приключат ремонтите. В резултат на това обичаното от русенци място за отдих бързо губи облика си и се превръща в заблатена зона с влошено качество на водите.

„Постоянното източване без ясен публичен план за възстановяване на езерото на практика води до унищожаване на самия воден обект“, алармира в сигнала си Загорски.

Гражданските искания настояват за незабавна проверка на място от РИОСВ - Русе и Басейнова дирекция, която да установи техническото състояние на съоръженията, кислородния режим и нивата на екологична щета. На място вече се забелязва умряла риба, което е ясен признак за задушаване на екосистемата. Загорски изисква институциите официално да посочат кой е собственикът и стопанинът на водоема и кой носи пряка административна отговорност за неговата поддръжка и техническа безопасност.

Спортът на децата под въпрос

Освен сериозна екологична заплаха, пресушаването на лесопарка удря директно и по младите спортни надежди на региона. Езерото в село Николово е единствената достъпна локация в околността, където деца и младежи тренират гребни спортове и каяк. Базата се ползва активно и от учениците в Спортното училище „Майор Атанас Узунов“.

„Моята дъщеря тренира каяк именно там. Настоящото състояние на водоема вече пряко засяга възможността на децата да провеждат нормален тренировъчен процес и на практика лишава местната общност от важна спортна и природна среда“, споделя бащата.

Той призовава държавните органи да не подхождат формално „по документи“ към проблема, тъй като забавянето и липсата на координация между ведомствата обричат на разруха един от най-значимите природни обекти в Русенско. Местната общност настоява за писмени гаранции и ясни срокове за възстановяването на езерото.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Какво чакаш, Пенчо?
    Какво чакаш, Пенчо? Пари ли, за да краднеш от тях? Изтегли заем, после държавата ще ти го възстанови. Но нали си прост кмет, правиш някакво мостче над езерото за 300 000 лева, фонтанче в малкото езеро и т.н. Е,, не може градът ни да случи на кмет, Пенчо ти си поредният боклук...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Мила, защо си гола?

– Ами нямам какво да облека...

– Глупости, да ти преброим роклите: едно, две, здрасти Жоре, три, четири...

Нови коментари