Протестиращи в Николово: Става въпрос за живота на деца
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Жители и спортни клубове се опасяват от екологична катастрофа
Осем месеца след пробива в дигата на язовира край русенското село Николово, местни жители, екоактивисти и спортни организации настояват за спешно възстановяване на съоръжението поради риск от екологична катастрофа, съобщават от NOVA. Въпреки осигурените 500 000 евро за ремонт, реални действия все още не са започнали, а постоянно намаляващият воден обем застрашава екосистемата и безопасността на трениращите в района.
Пари има, действия липсват
Недоволните граждани алармират, че до момента са осигурени около 500 000 евро чрез фонд „Бедствия и аварии“, но процедурите по проектиране и реални строителни работи са замразени. След първоначалната авария е извършено единствено временно укрепване на компрометирания участък.
За да се гарантира сигурността на населението, водоемът продължава да се източва контролирано. Това обаче предизвиква сериозно недоволство сред местната общност, спортните клубове и риболовните сдружения, които виждат как езерото постепенно изчезва.
Риск от масово измиране на риба
Летните жеги и критично ниското ниво на водата могат да доведат до необратими последици за флората и фауната. Директорът на Спортното училище - Русе Евгени Недев изрази сериозни опасения за настъпващата криза в региона.
„Ако започне тази риба да измира, тук ще стане страшно. Не само ние няма да има къде да тренираме, но и живущите в село Николово. Няма да им е проблем дигата, а миризмата, която ще се разнесе и всичко, което ще се случи“, предупреди Недев.
Освен екологичната заплаха, пресушаването на язовира крие и преки рискове за хората. Треньорът Ева Пашева обясни, че оголеното дъно е изключително опасно за най-малките: „Едно обръщане на дете и е в тинята. Може да го засмуче, а това е много опасно. За живота на деца става въпрос.“
Ултиматум към местната власт
Организаторите на гражданското недоволство вече са стартирали петиция, в която са събрани над 1 000 подписа. Документът предстои да бъде внесен официално на предстоящата сесия на Общински съвет - Русе.
Гражданите са категорични, че ако не последват незабавни стъпки от страна на местната администрация, те са в пълна готовност да пренесат протестните си действия директно пред сградата на Община - Русе.






















