Русенци се вдигат срещу "влакчето на ужасите"
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 9

Майки и родители искат край на инцидентите със злополучната атракция
След поредния инцидент с атракционното влакче в центъра на Русе граждани започнаха да изразяват масово недоволството си в социалните мрежи. Остър протест към кмета Пенчо Милков отправи във Facebook Велемира Тачева, която обвини градоначалника в липса на реакция след инцидентите с деца от миналата седмица.
"Преди два дни си говорихме с кумицата ми и един господин колко е опасно атракционното влакче, движейки се по центъра, където реално се води пешеходна зона", пише Тачева в обръщението си към кмета. Тя подчертава, че същия ден се случват два последователни инцидента с деца, които изскочили пред влакчето.
Липса на превантивни мерки
Гражданката критикува остро градската власт за липсата на превантивни мерки и за чакането да се случи инцидент, преди да се предприемат действия. "Не казахте, че ще вземете мерки, не се извинихте. Нищо!", упреква тя кмета Милков за липсата на официална реакция след инцидентите от 2 и 3 юли.
Тачева поставя въпроса защо са забранени тротинетките и колелата в центъра, но не и влакчето, което "се движи, все едно е единственият обект на центъра и то е царят на джунглата там". Тя припомня, че когато имаше проблеми с тротинетките, кметът бил първи по медиите да обяснява как се вземат мерки.
Свидетелство за пострадали
В коментарите под поста потребителката Neffi Titti разказва за личен инцидент с влакчето, при който са пострадали нейното дете и баба му. "Бабчето ни е в шок и е с такива лилави натъртвания, че вероятно не може да спи на нея страна", описва тя последствията от инцидента.
Според свидетелството детето на три години и половина обяснява как е паднала под влака. Пострадалата заявява, че ще търси правата си както от собственика на влакчето, така и от общината.
Възражения срещу туристическите аргументи
Neffi Titti, която твърди, че има над 23 години опит в туризма, категорично възразява срещу аргументите за туристическа стойност на атракцията. "Виждала съм атракционни влакчета и нито веднъж не съм ги виждала да минават през пешеходната част на града в час пик", подчертава тя.
Гражданите настояват, че когато родители, баби и дядовци разхождат деца по центъра и в парка, не трябва да се притесняват и за идващото влакче. Те смятат, че мястото на атракцията не е в пешеходната зона на града, където се движат стотици хора ежедневно.
Обществена подкрепа
Под публикацията на Тачева се редят коментари с подкрепа от други русенци. Потребителят Anatoli Kazakov заявява пълната си подкрепа към пострадалите, докато други граждани споделят подобни притеснения за безопасността на влакчето в центъра.
Гражданският протест в социалните мрежи идва дни след като общински съветник Галичка Николова внесе остро питане към кмета относно бъдещето на "скандалното атракционно влакче", определяйки го като "влакче на ужасите".






















