ООН: COVID ограниченията подобряват качеството на въздуха

0
Но те също стимулират увеличаването на някои замърсители, които са опасни за здравето и имат неясно въздействие върху изменението на климата
Но те също стимулират увеличаването на някои замърсители, които са опасни за здравето и имат неясно въздействие върху изменението на климата

Пандемичните блокировки и ограниченията за пътуване са довели до драматични, но краткотрайни подобрения в качеството на въздуха и спад в замърсяването

Това съобщиха от ООН, като предупредиха, че промяната не може да замести дългосрочните действия, предаде БГНЕС.

Нов доклад на Световната метеорологична организация на ООН (СМО) установи, че ограниченията заради COVID-19 миналата година временно са подобрили качеството на въздуха на редица места, особено в градските райони.

Но те също стимулират увеличаването на някои замърсители, които са опасни за здравето и имат неясно въздействие върху изменението на климата.

COVID-19 се оказа непланиран експеримент за качество на въздуха. Това доведе до временни локализирани подобрения. Но пандемията не е заместител на постоянните и системни действия за справяне с основните двигатели както на замърсяването, така и на изменението на климата и така да защити здравето както на хората, така и на планетата“, заяви шефът на СМО Петери Талас.

Замърсяването на въздуха, особено с малки частици, сериозно засяга човешкото здраве и е свързано с милиони смъртни случаи всяка година.

Докладът на СМО се основава на проучвания за това как ключовите замърсители на въздуха се държат в и около десетки градове по света. Анализът показва намаление с до 40% при малки концентрации на частици по време на пълно блокиране в сравнение със същите периоди през 2015-2019 г. Това обикновено означава подобрено качество на въздуха, въпреки че качеството се влошава отново, когато емисиите се увеличават след блокирането.

Но докладът предполага, че ситуацията е по-комплексна.

Дори когато емисиите, причинени от човека, са спаднали, екстремните метеорологични условия, подхранвани от изменението на повлияли на качеството на въздуха, каза СМО.

СМО отбеляза също, че тъй като емисиите, причинени от човека, са спаднали на много места, е имало увеличение на нивата на озон, който в стратосферата осигурява важна защита от причиняващите рак ултравиолетови лъчи.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари