Мозайките на Пловдив са включени в 100-те национални туристически обекта

0
Раннохристиянските базилики и антични сгради са наследството на Древен Филипопол
Раннохристиянските базилики и антични сгради са наследството на Древен Филипопол Снимка: БГНЕС

Раннохристиянските базилики и антични сгради са наследството на Древен Филипопол

Комплексът от раннохристиянски базилики и антични сгради в Пловдив, които показват мозаичното наследство на Древен Филипопол, стана част от Стоте национални туристически обекта. На последното заседание на координационния съвет за движението "Опознай България" са одобрени общо 7 нови обекти, като голямата част от тях са в Южна България.

Проучване сред нагласите на туристите показва, че най-предпочитани са музеите и галериите, в които посетителите откриват съчетание между миналото и модерните технологии. Един от сполучливите примери в това отношение е комплексът от базилики в Пловдив, който показва мозаечното наследство на Древен Филипопол, съобщава БНТ.

Така Голямата раннохристиянска базилика и античната сграда Ирини вече са част от стоте национални туристически обекта.

"Специално тук имаме над 2 хиляди кв. метра мозайка, която е разположена на оригиналната си основа, тоест на място и тя иска една непрекъсната поддръжка", каза доц. д-р Елена Кантарева-Дечева, директор на ОИ "Старинен Пловдив".

Досега част от движението „Опознай България", последователите на което събират печати в туристическите си книжки, бе само Малката базилика на Пловдив.

"Пловдив, като център на провинция Тракия, е град, който е наситен с такова недвижимо културно наследство, и то мозаичното наследство. От тук нататък това ще бъде начало на обособяване на един тематичен културен маршрут, който ще започне от Антична сграда Ирини, Епископската базилика на Филипопол и Малката базилика", обясни Димитър Станчев, реставратор и р-л отдел "Опазване на недвижимото културно наследство".

Новият маршрут ще стане факт през април, когато се очаква да приключат аварийните дейности и реставрацията на мозайките в сграда Ирини.

"Хубавото на този сериен обект е именно това, че културното наследство си върви ръка за ръка със съвременните технологии... Хората имат визуалното", каза Вангел Илиев, екскурзовод.

Сред останалите нови места, които вече са част от Стоте обекти, са Националната обсерватория на връх Рожен, Историческият музей в Стрелча и Музеят на родопския карст в Чепеларе.

Христо Иванов, турист в Чепеларе: "Всички туристи трябва да посетят музея, защото е единствен в България и не само."

Невена Миланова, турист в Чепеларе: "Доста интересни неща видяхме още в началото. Тук сме на почивка и на разходка."

Музеят в Чепеларе показва нагледно и богато пещерното дело в региона. Сред изложените находки са кости от пещерна мечка.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари