Масово пренасочват банкови депозити към застраховки „Живот“

0

Застрахователните компании са изплатили повече обезщетения през 2021 г. заради последиците от коронавируса

Животозастраховането отбелязва силен ръст през 2021 г., показват данните на Комисията за финансов надзор. Премийният приход от този вид застраховки е нараснал с 38% до 607 млн. лв., с което се възстановява не само спада от 2020 г., но и се надхвърлят и приходите от предпандемичната 2019 г.

Такъв значим ръст на застраховките "Живот", който изпреварва общото застраховане, е рядко явление за българския пазар, посочват от Асоциацията българските застрахователи, предава в.СЕГА.

Две са основните причини за този завиден ръст на животозастраховането. Хората търсят алтернативи на стопяващите се спестявания в банките и влагат парите си в продукти на застрахователните компании, каквато е застраховката Живот, свързана с инвестиционен фонд. Именно за този финансов инструмент се наблюдава най-интензивен растеж - цели 127% за последната година, а събраните премии към края на 2021 г. са в размер на 246 млн. лв. За сравнение през същия период на 2019 г. те са били едва 91 млн. лв., а за 2020 г. - на 108 млн .лв.

Втората причина за разцвета на животозастраховането (по-специално смесените застраховки "Живот" и "Живот само с покрит риск смърт") е бумът на ипотечното кредитиране. При всеки жилищен заем банките настояват кредитополучателя да сключи и застраховка.

Ковид-пандемията пък е повишила търсенето на здравни застраховки през 2021 г. По линия на животозастраховката „Заболяване“ ръстът на премийния приход е14%. Заедно с това се наблюдава и изпреварващо нарастване на обезщетенията спрямо събраните приходи от здравни застраховки - изплатените обезщетения при риск "Заболяване" са се увеличили с 25% през миналата година.

Още по-голямо е нарастването на изплатените обезщетения при рисковите застраховки "Живот" . Близо 80%, който се обяснява с последиците за живота и здравето от коронавируса.

Още един застрахователен продукт е белязан от пандемията, показват данните за пазара. Интересът към „Пътуване в чужбина“ чувствително е нараснал, а приходите от премийния приход в размер на 75 млн. лв. са два пъти повече от премийния приход по тази застраховка през предпандемичната 2019 г. За провалени пътувания застрахователите са платили 11 млн. лв. през 2021 г., което е с 40% повече от предходната година.

ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ

При общото застраховане на имущество премийните приходи се увеличават с 8,2 % до 2 640 млрд. лв. Най-голям дял има задължителната „Гражданска отговорност“ на автомобилистите - 43% от всички имуществени застраховки, със събрани премии за 1.145 млрд.лв., което е 7,6% повече на годишна база. През изминалата година застрахователните компании са изплатили общо 691 млн. лв. на трети лица, пострадали при катастрофа.

„Каско“ на автомобилите е с премиен приход от 709 млн. лв., а ръстът е 8,6%. Следват „Пожар и природни бедствия“ с над 9% ръст и събрани 316 млн. лв. и „Кражба, грабеж, вандализъм“ с премийният приход от 22 млн. лв., което е ръст от 6,4%.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари