Край на споделените тротинетки в Русе

4
Общинските съветници подкрепиха прекратяването на договора между Общината и „Лайм Технолоджи" ЕООД
Общинските съветници подкрепиха прекратяването на договора между Общината и „Лайм Технолоджи" ЕООД Снимка: БГНЕС

Общинските съветници подкрепиха прекратяването на договора между Общината и „Лайм Технолоджи" ЕООД

Общинските съветници в Русе прекратиха днес договора за сътрудничество между общината и „Лайм Технолоджи" ЕООД – компанията, която стои зад популярната система за споделени електрически тротинетки. Решението беше прието с 31 гласа „за" по предложение на съветника Деян Недков от „Свободни демократи", след близо едночасови дебати в заседанието на местния парламент.

Дговорът беше подписан на 29 април 2022 година и постави началото на проекта за внедряване на устойчива мобилност в града. По време на заседанието се коментира и идеята за пълна забрана на тротинетките в града, като се даде пример с европейски столици като Париж, Мадрид и Атина.

Критична позиция от ПП-ДБ

Общинският съветник от коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България" Калин Иванов обяви, че е гласувал против прекратяването на договора. „Смятам, че решението, което прие Общинският съвет, е не само прибързано, но и лишено от логика, ако погледнем реалната картина на улицата," заяви той.

Иванов подчерта, че тротинетките на Lime са едни от малкото електрически превозни средства в града с технологично ограничение на скоростта до 5 километра в час в пешеходни зони и до 20 километра в час извън тях. Те имат GPS системи, могат да бъдат проследявани и спирани дистанционно, а при необходимост водачите могат да бъдат санкционирани чрез оператора.

Проблемът с частните тротинетки

„В същото време обаче частните тротинетки, които се движат свободно, често със скорости от над 40 километра в час, и нерядко застрашават пешеходци, деца и възрастни остават напълно извън контрол," добави общинският съветник.

Според Иванов решението не решава проблема със сигурността, а напротив – елиминира контролираната и проследима услуга и оставя на улицата само опасните, нерегулирани частни превозни средства.

Призив за преосмисляне

„Като представител на гражданите, не мога да подкрепя мярка, която наказва регулираната мобилност, затруднява достъпа до достъпни, екологични средства за транспорт и най-важното – не предлага никакво решение за частните тротинетки, които реално представляват заплаха," категоричен беше Калин Иванов.

Той призова колегите си да преосмислят това решение и посочи: „Ако целта е безопасност, нека има еднакви правила за всички, не само за тези, които е по-лесно да бъдат контролирани."

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    8
    до еколозите
    Ходете пеша, хем е най-екологично, хем е здравословно! На мен ми писна да се оглеждам по тротоари и пешеходните зони за потомците на Конър Маклауд!
  • 1
    7
    Мм
    Не глави, а зелки имат нашите общински съветници. При условие че скоростта на тези екологични превозни средства, може да бъде ограничена на 5 км в опасни участъци, не виждам какво им пречат. А 14 годишни карат лични тротинетки със 100 км в час и по центъра на града. Призовавам ги да преразгледат поредната тъпотия , която измислиха.
  • -1
    6
    Тодоров
    Само дето съветниците, които са гласували ЗА това безумие не са от БСП и ДПС, а от ГЕРБ и Възраждане. Мислех да ида на протеста им срещу еврото в събота, но няма да го направя!
  • 0
    5
    Пенчев
    И с какво по-точно зелените тротинетки на Лайм пречеха на някого? Нали точно те са ограничени до 16 км/ч и да искаш не може повече... Безобразие! Нека всички излезем на протест пред Общината и накажем съвтниците от ГЕРБ, БСП и ДПС, които гласуваха за тази нелепа забрана!
  • 0
    4
    До номер 3
    Голяма грешка е направил съвета в Русе. Ако там имаше повече представители на младите хора друго щеше да е. Нима законът важи в пълна сила за мотори, джипове със свалени шумозаглушители и много вредни емисии, а?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари