Как да победим гаденето при пътуване с прости методи
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Експерти разкриват защо се появява прилошаването и какво да направим преди летните ваканции
Европа е на прага на лятото и много хора вече планират своите ваканции. За онези обаче, които страдат от гадене при пътуване, перспективата за дългия път може да помрачи очакването за почивката.
Седемгодишната Тереза е сред тях. Проблемът при нея започва от бебешка възраст, разказва майка ѝ Андреа: "Като бебе постоянно повръщаше в колата".
"Ако пътувам само пет минути, не е толкова зле. Първо не усещам нищо, само ако пътят е с много завои или ако погледна надолу", споделя Тереза за своето състояние.
Защо ни прилошава при пътуване?
Гаденето възниква, когато мозъкът получава противоречива информация. Очите ни съобщават, че нещо е неподвижно, като интериора на автомобила или самолета. Същевременно органите за равновесие във вътрешното ухо долавят вибрации и трептения. Тялото се обърква от тези смесени сигнали и често реагира с неприятни симптоми.
"Обикновено започва с чувство на умора. Често може да го забележите при деца, когато започнат да се прозяват. Стават много тихи и бледи. Следващата стъпка е силно гадене, което може да доведе до повръщане. Понякога има интензивно изпотяване, студена пот, повишено производство на слюнка или главоболие", обяснява доктор Таня Швамбергер.
Децата между 2 и 12 години са най-често засегнати, но не само те страдат от това състояние.
"Момичетата и жените са по-често засегнати от момчетата и мъжете. Жените особено по време на бременност. Смята се, че хормоните играят основна роля", добавя д-р Швамбергер.
Ефективни начини за справяне с прилошаването
Изследователи от университета в Мичиган са открили, че джинджифилът може значително да облекчи и дори да предотврати гаденето. Препоръчително е да се консумира пресен джинджифил, чай от джинджифил или джинджифилови бонбони няколко дни преди пътуването.
Специалистите съветват да внимаваме с храната преди път: "Не трябва да ядете тежки, мазни неща преди да пътувате. Избягвайте храни, които съдържат хистамин. Той е един от невротрансмитерите, който действа директно върху центъра в нашия мозък, отговорен за повръщането", пояснява д-р Швамбергер.
Хистаминът се съдържа в храни като риба тон, червено вино, салами и кисело зеле.
Практически съвети от опита
Семейството на Тереза вече е открило начини за справяне с нейното състояние.
"Помага най-много ако тя седи отпред. Ако има много завои, помага да отворим прозорците, за да влезе чист въздух. Или ако ѝ е много лошо, тогава спираме за кратко, за да може да се успокои", споделя майката.
Разсейването също е ефективна стратегия – разговор, игра или аудиокнига. Важно е да не четете и да не гледате надолу по време на пътуването.
Акупресурата и някои лекарства като антихистамини също могат да помогнат, но е препоръчително първо да се консултирате с личния лекар.
Тереза и нейното семейство очакват с нетърпение лятната си почивка в Италия, вече по-уверени в способността си да се справят с прилошаването.
"Ако ме боли коремчето, веднага отварям прозореца. Първо не казвам нищо с надеждата, че наистина няма да се появи, но ако стане проблем, тогава казвам. И моля за помощ", съветва Тереза.