Иван Иванов: Шишков изкривява истината за „Хемус“
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Бившият регионален министър отхвърли обвиненията за незаконно строителство
Информацията на регионалния министър Иван Шишков за незаконно строителство на автомагистрала „Хемус“ е изключително изкривена и не отговаря на истината, заяви бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в предаването „Лице в лице“ по bTV. Изказването дойде в отговор на съобщението, че Шишков е изпратил два сигнала до прокуратурата, засягащи четвъртия лот на аутобана, където Иванов е посочен като издател на разрешителното за строеж.
Спорове около разрешителните за строеж
Иван Иванов изрази недоумение от изказаните обвинения и призова настоящия министър да се запознае подробно с документацията в качеството си на архитект. По думите на бившия ресорен министър, темата е била подробно разисквана по време на парламентарен контрол, където са представени всички факти, налични към датата на встъпването му в длъжност на 26 януари 2025 година.
„Разрешението за строеж, за което говори министър Шишков, е част от много разрешения за строеж, които съм издал аз, както и предходни министри за автомагистрала „Хемус“, поясни Иван Иванов.
Той допълни, че последното одобрение за старт на строителните дейности между Русе и Бяла също е подписано от него и целият процес е преминал в пълно съответствие със закона. Процедурата се инициира от Агенция „Пътна инфраструктура“ като възложител и преминава през детайлна проверка от десетки служители, началници на отдели и директори, преди документите да достигнат до министерския кабинет.
Проверките на ДНСК на място
Бившият министър подчерта, че при поемането на поста една от първите му задачи е била проверка на казуса с четвъртия лот на магистралата. Документите са показали, че към януари липсват доказателства за незаконни дейности на обекта. Иван Иванов припомни, че в периода от 2021 до 2026 година нито един министър не е издал акт за събаряне по предвидения законов ред.
По инициатива на Дирекцията за национален строителен контрол през август същата година е извършено обследване на място. Комисия от над 15 души, включваща представители на строителния надзор и проектанти, е изготвила официален констативен протокол, който потвърждава липсата на незаконно строителство в проверяваните участъци.
Финансиране и плащания по проекта
По отношение на финансовите потоци около проекта, Иван Иванов изясни, че по време на управлението на кабинета „Желязков“ не са извършвани плащания след издаването на спорното разрешително за строеж. Вече раздадените аванси за изграждането на автомагистрала „Хемус“ са превеждани през 2019 и 2020 година, докато през останалото време средствата са отпускани единствено за реално извършени и доказуеми дейности на терен.




















