До края на другата седмица щял да се усети ефектът от наложените мерки

1
Как ще се развие епидемията от тук нататък - това зависи от това доколко е разпространен британският вариант у нас
Как ще се развие епидемията от тук нататък - това зависи от това доколко е разпространен британският вариант у нас Видео: БНТ

Близо 5000 са новите случаи на коронавирус за последните 24 часа - така вече надминахме най-високият брой от началото на епидемията досега - през ноември имахме рекордните тогава 4828 заразени.

Почти 9000 са настанените в болница. Рекорден е и броят на пациентите с нужда от интензивни грижи - 729. Засега данните показват, че ходът на епидемията все още е нагоре и в близките дни едва ли ще има положителна промяна.

Болница "Пирогов", 13.30 часа. Току що е пристигнал екип на Спешна помощ. Опитът да се настани пациентът е неуспешен - той се нуждае от кислород, а в болницата няма нито едно свободно легло с кислород. Линейката тръгва към друго лечебно заведение. В следващите дни подобни ситуации ще стават все по-чести, болничните легла по-дефицитни - според прогнозите на математици дневният брой заразени може да надмине пет хиляди души.

"Ефективното число, което казва един човек колко заразява беше стигнало 1.30 - сега е 1.15. Дай Боже да продължи да намалява, но то все още е над 1. Все още продължава експоненциалният ръст", коментира математикът Лъчезар Томов пред БНТ.

Големият брой заразени води след себе си увеличение на хоспитализациите. При предишната вълна само 6 пъти сме имали над 4000 заразени на ден за период от 8 седмици. Сега само за три седмици 7 пъти отчитаме такива стойности.

В средата на този месец броят на настанените в болница мина 7 000 души и само за три дни надскочи 8000. Очакванията са утре вече да минем 9000.

Болните с нужда от интензивни грижи също нарастват - за пръв път имаме толкова много тежки случаи. Вече усещаме ефекта от това - от седмици според Лъчезар Томов има значителен скок в леталитета.

"Спокойно до 17 дена може да задминем рекорда, официалния, за починали на ден. При предишната вълна беше около 4 процента, сега е около 6", допълни Лъчезар Томов.

При предишната вълна рекордът беше 221 починали за ден. При тази все още е 187. Възможно обяснение за високия леталитет е, че в официалната статистика влизат много малко от реално заразените.

Ако според данните на университета "Джонс Хопкинс" вчера бяхме на 10-о място в света по смъртни случай на 100 000 души, днес вече сме на девето.

А по техните изчисление за смъртността сред 20-те най-засегнати от вируса страни в момента, ние се нареждаме на трето място. Как ще се развие епидемията от тук нататък - това зависи от това доколко е разпространен британският вариант у нас.

"Ако не е достатъчно разпространен и може още да се разпространява, това само ще увеличи репродуктивното число. Ще бъде по-бавен спадът сега, до изборите би трябвало да видим максимума на хоспитализираните и да започне да намалява, ако има място за всички болни да бъдат приети", каза още Лъчезар Томов.

До края на другата седмица, според математиката, може да се усети ефект от наложените мерки, стига разбира се, да не се окаже, че британският вариант тепърва навлиза у нас.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари