Депутатите отхвърлиха ветото на президента за дивото къмпингуване

0
Народните избраници прегласуваха оспорените от държавния глава два параграфа от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие
Народните избраници прегласуваха оспорените от държавния глава два параграфа от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие Снимка: БГНЕС

Депутатите не се съобразиха с ветото на президента и прегласуваха оспорените от държавния глава два параграфа от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

Само от БСП настояха парламентът да се вслуша в критиките - не само на президента, но и на различни граждански организации и инициативи, пише Вестник СЕГА.

Поредните промени в закона - от средата на юни, забраниха разполагането на чадъри, кърпи, шезлонги и палатки върху пясъчните дюни. С тях баха лансирани и ограничения за свободното къмпиране, което би трябвало да е възможно само в специално обособени зони, но уредба за зоните няма.

Депутатите обаче за пореден път подминаха темата за продължаващото бетониране на черноморските плажове и тяхната пасивност разбуни обществото. За хавлия, метната върху дюна, спорните поправки предвиждат глоба до 1000 лв., а за паркиране или преминаване на автомобили през пясъчните образувания санкцията е до 3000 лв., като може да се конфискува и имущество на стойност между 3 000 и 5 000 лв.

Част от промените в закона бяха върнати за ново обсъждане в НС от президента Румен Радев на 24 юни. Мотивите? Режимът за „диво къмпингуване“ става по-рестриктивен, като ограниченията са прокарани между първо и второ четене на закона без никакви обществени дебати.

Президентът подчертава, че ограниченията за „диво къмпингуване“ се приемат, без да са уточнени местата, където хората все пак ще могат да разпъват палатки и да паркират каравани и кемпери.

Кое е по-вредно - палатката в гората или джипа на плажа, попита червеният депутат Крум Зарков по време на обсъжданията преди прегласуването на закона в пленарната зала.

„Според Конституцията гражданите имат право да къмпингуват свободно и да се възползват от здравословната и благоприятна околна среда. Нито протестиращите, нито къмпингуващите, нито ние като опозиция, оспорваме факта, че трябва да има ред в начина, по който тази туристическа дейност се осъществява, но промените в закона създават впечатление, че той е по-строг към определена от група хора, които нямат икономически и политически ресурси, каквито имат други хора", поясни Зарков.

И зададе риторичен въпрос - "Кое е по-вредно за околната среда – палатката в гората или джипът на плажа, боклуците от къмпингуване или тоновете строителни отпадъци, които са зарили Черноморието? Създава се усещане за двоен стандарт“.

Източник: Вестник СЕГА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари