Д-р Аспарух Илиев: Легионерската болест засяга основно хора с отслабен имунитет

1
Най-застрашени са по-възрастните хора
Най-застрашени са по-възрастните хора Видео: You Tube / Публицистиката на NOVA

Най-застрашени са по-възрастните хора

78-годишна жена от Бургас почина след заразяване с легионерска болест по време на екскурзия в Турция. Междувременно се задълбочават притесненията за качеството на внасяните у нас хранителни продукти заради военните конфликти в близост до страната ни. Тези теми коментира ръководителят на лаборатория във Фрибур Аспарух Илиев в ефира на телевизия NOVA.

Хотелските климатици като инкубатор

"Легионерската болест засяга основно хора с отслабен имунитет, предимно възрастни хора. Не се предава от човек на човек", обясни проф. Аспарух Илиев.

Според него бактерията легионела най-често се разпространява чрез фини водни частици от климатични инсталации в големите хотели. Този факт обяснява и механизма на заразяване на българката по време на нейното пътуване зад граница. Експертът категорично успокои, че няма масова опасност за населението от стандартните домашни климатици. Когато здравните власти установят проблем в конкретен обект, системата се хигиенизира и рискът изчезва.

Опасен внос на пестициди

Освен инфекциозните заболявания, сериозна заплаха за здравето крият и химикалите в съвременното земеделие. Професорът обърна внимание на липсата на достатъчно строг контрол при движението на стоки.

"Както служебният министър на земеделието спомена, у нас има и внос на нелегални инсектициди и пестициди през границите. Възможно е и нашите земеделски стопани да използват подобни продукти", предупреди медикът. Той настоява за щателни и безкомпромисни проверки при вноса на зърнени култури от страни извън Европейския съюз.

Екологичната цена на войната

Военните действия в Украйна допълнително влошават качеството на хранителните продукти, които достигат до българската трапеза. Огромните количества взривени боеприпаси отделят непознати химични вещества в почвата и въздуха.

"Ние внасяме зърнени храни от Украйна, както и плодове и зеленчуци от Турция и други райони, близо до конфликти. Това е една сива зона, в която не знаем точно какво се случва", категоричен е Аспарух Илиев.

Според него държавните институции и европейските експертни лаборатории са длъжни стриктно да проследяват и анализират рисковете от тези райони, за да гарантират сигурността на потребителите.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Умната жена ще приготви нещо за ядене на мъжа си, дори когато са скарани.

Умният мъж ще си помисли дали да го яде...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари