Био мляко, плодове и зеленчуци в българските училищата

1
В Русе пчелари предоставят уроци за отглеждане на пчели и производството на мед
В Русе пчелари предоставят уроци за отглеждане на пчели и производството на мед Видео: БНТ

В училищата и детските градини да се зареждат и био плодове и зеленчуци. За това призовават българските биопроизводители. Те предлагат 5 процента от субсидията по програмата „Училищен плод“ да се насочват към доставка на биопродукти. Това ще стане възможно от следващата година, когато Европейският съюз ще отпусне още 20 милиона евро за доставка на мляко, плодове и зеленчуци в учебните заведения, излъчи БНТ.

От следващата година схемите за доставка на мляко, плодове и зеленчуци във детските градини и училища в Европа се сливат, като отделените средства са 250 милиона евро. От тях 150 милиона евро ще се използват за доставка на плодове и зеленчуци, а 100 милиона за мляко. Новият регламент дава възможност на всяка държава да прехвърля до 20 процента от парите за мляко в доставка на плодове и зеленчуци и обратно. Според биопроизводителите в България, промяната дава възможност в училищата да се доставят и биопродукти.

Албена Симеонова – Българска Асоциация “Биопродукти”: Схемата “Училищен плод” е изключително необходима за нас, защото тя ще гарантира реализацията на нашата продукция. Нещо, от което ние много сериозно страдаме.

В програмата ще бъде включен и медът.

Николай Гайдов има 120 пчелни кошери, разположение около Пловдив и в Балкана. Според пчеларя, за да се стимулира родното производство, учебните заведения трябва да се зареждат с мед, произведен в съответния регион.

Николай Гайдов – председател на пчеларско дружество “Акация 1899″: “Добре е меда, който се консумира от съответната областа да бъде произведен в тази област, за да могат децата да консумират това, което го има в тази област, това е доказано, че е най- добре и второ колегите, които произвеждат меда в тази област да могат да си го продадат на една нормална цена”.

Образователният елемент също е заложен в новия регламент. Подрастващите ще бъдат насърчавани да опазват околната среда и да преоткрият връзката си със селското стопанство, например чрез посещения на ферми. Уроците на открито не са новост за българските производители. В Русе и Берковица например, пчелари осигуряват екипировка за учениците, които искат да посетят пчелната ферма.

Николай Гайдов – пчелар: “Децата, когато посещават пчелина да могат да видят нещата от кухнята, да им се покаже как се вади меда, не само прашеца, а и други пчелни продукти”.

За да насърчат младите да се хранят здравословно, от Асоциацията на биопроизводителите планират да направят биоградина, в която ще се трудят и ученици.

Албена Симеонова – Асоциация “Биопродукти”: “Да направим първата биоградинка в близост до София и да каним децата да дойдат сами да отглеждат биологични чушки, домати, кошери”.

Новите правила трябва да влязат в сила от 1 август 2017.

Източник: БНТ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари