Бавното ходене е знак за бързо стареене
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Имунните системи на бързоходците са в по-добро състояние.
Скоростта, с която ходим, може да предскаже риска от тежки заболявания, включително деменция, десетилетия преди да се появят симптомите, предаде БТА.
Оказало се, че мозъците и телата на 45-годишни участници, които ходят бавно, са се състарили повече в сравнение с тези на хора на същата възраст, които ходят бързо. Белите дробове, зъбите и имунните системи на бавноходещите също са в по-лошо състояние в сравнение с тези на бързоходците. Освен това е възможно бавноходещите да бъдат идентифицирани още на 3-годишна възраст, като за целта се използва тест за когнитивни способности.
"Това е впечатляващо, защото става въпрос за 45-годишни хора, а не за старци, които обикновено минават подобни тестове. Знаци за риск от заболяване е възможно да се открият на средна възраст с помощта на тест, свързан с ходене"заяви ръководителката на изследването Лине Расмусен от университета Дюк.
У бавноходещите било установено "ускорено стареене". Анализът показал също, че е възможно те да бъдат идентифицирани въз основа на изследване на мозъчните им функции в детска възраст. Резултатите на 3-годишни деца при изследване на коефициента на интелигентност, разбирането на език, моторните умения и емоционалния контрол могат да предскажат колко бързо ще ходят 42 години по-късно. "Лекарите знаят, че хората, които са прехвърлили 70-те или 80-те и ходят бавно, е възможно да умрат по-рано от ходещите бързо на същата възраст. Това изследване обаче обхваща период от предучилищна до средна възраст и констатира, че бавното ходене е сигнал за здравословни проблеми десетилетия преди навлизане в преклонна възраст", отбеляза Тери Мофит от Лондонския кралски колеж.
В изследването участвали 904 души от Дънедин, Нова Зеландия. Ядреномагнитният резонанс на мозъците им показал, че у онези, които ходят по-бавно, са по-малки обемът на сивото и бялото вещество и дебелината на кортекса. Те са също с повече малки лезии, свързани с увреждания на кръвоносните съдове. Лицата им също изглеждат по-състарени.
























Община Русе приема нова такса за смет на принципа...
Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Пенчо Милков отхвърли идеята за безплатен транспорт на...
Вежди Рашидов: По-възрастните трябва да приемат смяната на...