Българско приложение помага в борбата срещу разхищението на храна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Създателката на Foody споделя как с малки стъпки можем да спасим тонове храна от изхвърляне
В един обикновен гараж преди около четири години се ражда идея, която днес променя отношението ни към разхищението на храна. Българското приложение Foody помага да се спасяват ежедневно тонове храна, която иначе би отишла на боклука, разказа Светослава Симеонова, създател на платформата, по време на "Зелената седмица" на bTV.
"Foody стартира преди близо 4 години като една идея, родена в COVID-19 времена, когато всички останахме вкъщи и започнахме да обмисляме решенията си и това какво искаме да правим. Аз реших за себе си че бих искала да създавам средата около себе си към нещо по-добро и така се роди идеята да създадем първото уеб приложение в България, което да се бори с разхищението на храна", разказва Светослава Симеонова.
Инициативата започва с едва шест обекта. Днес Foody работи с над 250 партньора в София, а мрежата се е разраснала и към Пловдив и Варна. По думите на създателката, всеки потребител може да влезе в приложението и да открие нещо вкусно на оферта по различно време на деня, като може да търси спрямо местоположението си или според категорията храна, която му се хапва.
Как работи приложението
Платформата предлага храна от ресторанти, пекарни, кафенета и други хранителни обекти, която е останала в излишък, но е напълно годна за консумация. Потребителите могат да закупят тази храна с минимум 40% отстъпка от редовната цена, като по този начин едновременно пестят пари и помагат за намаляване на разхищението.
"В началото хората бяха доста скептични – каква е тази храна и от къде ни я давате. От друга страна, партньорите ни искат да има своето добро реноме и намерихме златната среда", споделя Светослава.
На терен партньори като Иван Милушев виждат промяната в реално време: "Имаме объркани поръчки от клиенти, може би нещо, което сме приготвили в повече за деня и веднага го прехвърляме към платформата на Foody и в рамките на деня клиентът може да дойде да си го вземе от нас".
Голям проблем - големи възможности
По данни на различни източници, в България годишно се изхвърлят около 670 000 тона храна, а в световен мащаб количеството надхвърля 1 милиард тона. Само в Европейския съюз около 57 милиона тона храна са били изхвърлени през 2022 г., което прави средно по 127 кг на гражданин на ЕС.
Светослава Симеонова вярва, че промяната започва с малки стъпки и че устойчивият начин на живот може да бъде по-лесен и приятен, отколкото много хора предполагат.
"Да намаляваме разхищението, да рециклираме, да преизпозлваме включително дрехи и обувки. Нещата са навързани. Ако започнем да се храним по-устойчиво, ще започнем и да пазаруваме по-устойчиво", посочва създателката на платформата.
Инициативата Foody вече е получила признание в България и на европейско ниво, като екипът на компанията има амбиции да разшири дейността си в повече български градове, а в бъдеще и в съседни страни.




















