България на 65-о място в Рио де Жанейро

0
България завърши летните Олимпийски игри на 65-о място

България завърши летните Олимпийски игри в Рио де Жанейро на 65-о място по брой спечелени медали, което делим с Венецуела, също завоювала едно сребро и два бронза.

Отличията за страната ни спечелиха Мирела Демирева във високия скок, Елица Янкова в борбата и ансамбълът по художествена гимнастика, предаде mediapool.bg.

Категорични лидери за пореден път са олимпийците от САЩ, които подобриха собствения си рекорд с 11 отличия, поставен на Игрите в Пекин през 2008 г., спечелвайки 121 медала в Рио.

Великобритания пък успя да измести Китай от второто място, завършвайки с 27 златни медала – с един повече от азиатците, които все пак останаха втори в крайното класиране по общ брой отличия – 60, с три повече от британците.

Русия също се представи доста силна, предвид факта, че целият й атлетически отбор бе спрян от участие заради допинг скандал. Въпреки това руските олимпийци завършиха на четвърто място с 19 титли. На пето място остана Германия.

Исторически първи златни медали в историята си в Рио спечелиха страни като Сингапур, Косово, Фиджи, Пуерто Рико, Кот Д`Ивоар и Таджикистан. Общо 87 страни спечелиха отличия, а от тях 59 стигнаха до златото.

Най-титулуваният олимпиец отново стана американският плувец Майкъл Фелпс, завоювал пет златни и един сребърен медал. След него останаха сънародничките му Кейти Ледецки и Симон Байлс, които спечелиха по 4 титли съответно в плуването и гимнастиката. Ледецки добави и едно сребро към колекцията си, а Байлс – бронз.

Другата голяма звезда на игрите безспорно бе ямайският спринтьор Юсейн Болт, който за трети пореден път триумфира в дисциплините на 100, 200 и 4х100 метра.

Източник: mediapool.bg