Българин отвори четири училища в Испания
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Наш сънародник с корени от село Кочан в община Сатовча е открил четири български училища в Испания.
В 4 града в област Навара над 400 деца изучават български език, литература и история. Ръководената от Съби Атипов културна асоциация „Орфей БГ” е организатор и на първия събор на българите в Памплона, предава БНТ.
Съби Атипов пристигнал в Памплона преди повече от 20 години. Децата му са родени в Испания и говорят български, но само в семейството.
Съби Атипов: И когато ходим лятото на ваканция, когато отиваме да видим нашите родители, те нямаше да могат да говорят с тях и да ги разбират.
Около 7000 българи живеят в област Навара и според Съби децата им искат да изучават говоримо и писмено български. Затова през 2007 година със собствени средства и с помощта на близки и приятели откриват първите български училища в Памплона и Тафая. За десет години заедно с тези в градовете Витория и Тудела те станали четири. В тях децата учат безплатно, а над 20 квалифицирани учители преподават различни предмети.
Съби Атипов: Една от основните цели на нашата асоциация е да запази майчиния родния език и децата да знаят историята на своите предци от къде са, какъв народ сме и те трябва да познават освен езика, българската история. Да знаят за Ботев, за Левски за другите наши велики хора българи.
Йордан Симонски от Благоевград, който шие традиционни носии, е бил поканен на събора на българите, които живеят в Навара, да покаже своята колекция. Казва, че е впечатлен от силата на духа на сънародниците ни, които са избрали да живеят в Испания.
Йордан Симонски: Аз видях дечицата на пет и шест години, които са в тяхната детска градина, които играеха макар и несръчно с много желание пееха и рецитираха български песни и стихове.
От културната асоциация в Памплона се надяват, че през следващата година участниците и гостите в българския събор ще бъдат повече.





















Сметките за ток поглъщат целите ни пенсии
Омбудсманът даде Росица Георгиева на прокурор
Мълчанието на Румен Радев обърква избирателите
Доналд Тръмп отхвърли новия лидер на Иран
Надежда Нейнски: Техеран гарантира сигурността на България