Асен Василев: ПП-ДБ няма да управлява с ГЕРБ и Румен Радев
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2
Коалицията обяви пълно единство, въпреки изваждането на знакови лица от листите
Коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България” категорично отхвърля всякаква възможност за съвместно управление с ГЕРБ и политически формации, свързани с президента Румен Радев. Това обяви председателят на ПП Асен Василев днес, 27 януари 2026 година, по време на брифинг пред журналисти.
"Коалицията е единна. Ако иска Радев, може да ни подкрепи" , заяви Асен Василев, подчертавайки, че ПП-ДБ остава монолитна структура преди предстоящите избори.
Чистка в листите под знака на "принципността"
Въпреки претенциите за единство, Асен Василев потвърди решението на Националния съвет на партията Даниел Лорер и Явор Божанков да не бъдат включвани в избирателните списъци. Мотивът за това е тяхната подкрепа за кабинета „Желязков” в предходния парламент – действие, което ръководството на ПП определя като несъвместимо с коалиционната дисциплина.
Василев отрече да има интрига около оттеглянето на Кирил Петков, като заяви, че бившият съпредседател просто "си държи на думата" да излезе от политиката, след като напусна лидерския пост в партията. Припомняме, че Петков се оттегли от лидерската позиция през лятото на 2025 година след серия от скандали. Лена Бориславова също няма да присъства в листите, като според Василев това е било нейно лично желание.
Приоритети в условията на еврозона
Лидерът на „Продължаваме промяната” акцентира върху новата роля на България като пълноправен член на Шенген и еврозоната. Според него основните цели вече се изместват към геополитическата сигурност.
"Искаме да сме в силна България и силна Европа с единна армия, която да може да се защити" , посочи Асен Василев. Той уточни, че в момента текат преговори за включване на нови лица от протестите и младежки организации в общите списъци с „Демократична България”.
Очаква се финалните решения за подредбата на листите да бъдат взети в рамките на следващите две до три седмици.






















