125 години от първата кинопрожекция в България, състояла се в Русе

2
Прожекцията се е провела в бирария на богат търговец
Прожекцията се е провела в бирария на богат търговец

На днешния ден се навършват 125 години от първата кинопрожекция в България.

Тя се е състояла на 27 февруари 1897 г. в бирарията на богатия търговец Марин Чолаков на ул. „Княжеска“ в центъра на Русе, припомня TVN. В тази зимна вечер Георги Кузмич е представил своя кинематограф.

На същата историческа улица се намира и първият княжески дворец у нас след Освобождението (сега дом на Кукления театър), имало е и повече от 10 чуждестранни консулства.

По онова време в заведението се събирали главно богати безделници и някои любознателни читатели на френските вестници „Фигаро“, „Монд“, „Илюстрасион“. От тях те научават за предизвикалото истинска сензация в Париж през 1895 г. изобретение на братя Люмиер. По-малко от 2 години след това и те станали на чудото, наречено по-късно Седмото изкуство.

Във всекидневника „Законност“ от 27 февруари 1897 г. можем да прочетем следния текст: „В града ни от десетина дни е пристигнал един кинематограф апарат, който изобразява на платно тъй наречената „Жива фотография“.

Апаратът дава възможност да се виждат изображаемите от него картини и сцени във всичката им живост и движения. Пристигналият кинематограф показва, например, един движущ се трен, посрещането на цар Николая в Париж, един от парижките площади и т.н. – всичко това толкова живо и естествено, щото се получава пълна, невероятна илюзия!“

Според друг вестник първите ленти, дело на братята Огюст и Луи Люмиер, бащите на киното, показани в Русе, са били: „Посрещането на влака“, „Излизането на работниците от фабриките“ и първата „комедия“ – „Полетият поливач“.

Както първите зрители във Франция, така и русенци не издържали на невероятната за тях гледка на движещия се влак и започнали да скачат и бягат ужасени, за да не бъдат прегазени!

В последните години някои изследователи се опитаха да променят датата и мястото на първата публична кинопрожекция в България, с твърдението, че това е станало 2 месеца по-рано, на 11 декември 1896 година в кафене „България“ в София, стопанисвано от Стефан Петров. Категорични исторически доказателства, подкрепящи твърдението до момента няма.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    русенец
    абе по-добре Пазарджиев вместо да ходи задгранична командировка до Гюргево, да беше организирал едно посещение на кино, или да подсигурят определен брой билети. В Русе са направени много неща за първи път в България, но някой трябва да ги знае, да е чел за това, да е посетил библиотека или музей. Поне докато библиотеките и музеите не са затворени да бършат прах, както каза финансист № 1.
  • 9
    1
    Русе си е Русе, винаги!
    София тогава е село, като сега ...
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари