11 нови сгради в Русенско

0
По брой на новопостроените жилища област Русе заема 8-ма позиция / Снимката е илюстративна
По брой на новопостроените жилища област Русе заема 8-ма позиция / Снимката е илюстративна

По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради в област Русе през второто тримесечие на 2017 г. е 11.

Спрямо същото тримесечие на предходната година броят на сградите се увеличава с една, а този на новопостроените жилища в тях нараства с 40 и достига 51. Въведените в експлоатация сгради представляват 1.9% от общия брой за страната, което нарежда областта на 14-то място. По брой на новопостроените жилища (2.0% от общия брой за страната), област Русе заема 8-ма позиция.

През второто тримесечие на 2017 г. 63.6% от всички въведени в експлоатация новопостроени жилищни сгради в област Русе са къщи. Осем от единадесетте сгради са със стоманобетонна конструкция с плоча и колони. През второто тримесечие на предходната година 60.0% от всички жилищни сгради са тухлени с бетонна плоча.

Две от въведените в експлоатация жилищни сгради в периода април-юни 2017 г. са на един етаж, пет са двуетажни, а четири – на пет етажа. Всички новопостроени жилищни сгради в областта са с изградени водопроводни и електрически инсталации, но само в 5 от тях канализацията е свързана с обществената мрежа, а останалите – с изгребни ями.

Регистрираният относителен дял на жилищата с три стаи е 43.1%, а 1/4 съставлява делът на двустайните. През второто тримесечие на 2016 г. 45.5% от новопостроените жилища са били с три стаи, като същият е делът и на тези с четири и повече стаи.

Общата полезна площ на всички новопостроени жилища в област Русе през второто тримесечие на 2017 г. е 6 359 кв. м, или с 268.9% повече в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Жилищната площ също нараства (със 188.6%) и достига 2 866 кв. м, като съставлява 45.1% от общата полезна площ на жилищата. Спрямо второто тримесечие на 2016 г. относителният дял на жилищната площ в общата полезна площ на новопостроените жилища намалява с 12.5 процентни пункта.

Средната полезна площ на едно новопостроено жилище в област Русе е 124.7 при 82.3 кв.м средно за страната. През второто тримесечие на 2016 г. средната полезна площ  на едно жилище за областта е била 156.7 кв.м, а регистрираната средна за страната – 84.5 кв. метра. По равнище на показателя област Русе заема 9-то място, нареждайки се след областите Велико Търново, Добрич, Монтана, Разград, Силистра, София-област, София (столица) и Стара Загора.

От всички новопостроени жилищни сгради в периода април-юни 2017 г. 54.5% се намират на територията на град Русе. Делът на жилищата в тях достига 84.3%.  Общата полезна площ на въведените в експлоатация жилища в областния център е 5 382 кв. м, а жилищната им площ съставлява 42.7% от полезната. Средната полезна площ на едно новопостроено жилище е 125.2 кв. метра.

През второто тримесечие на 2017 г. на територията на област Русе са съборени 2 еднофамилни жилищни сгради. Те се намират в община Сливо поле, построени са в периода 1946 – 1960 г., и двете са едноетажни и имат обща полезна площ 159 кв. метра. Жилищната им площ е 120 кв. м и съставлява 75.5%  от общата полезна площ.  През същото тримесечие на 2016 г. съборените сгради в областта са били също 2, изградени са в същия времеви интервал и са били с обща полезна площ 104 кв. м, като жилищната площ съставлява 56.7% от общата полезна площ на жилищата.

Методологични бележки

Статистическите данни за новопостроените жилищни сгради и жилища са разработени на базата на тримесечна информация, получавана от общинските администрации.

В обхвата на наблюдението се включват новопостроените жилищни сгради с одобрен приемателен протокол обр. 16 или издадено разрешение за ползване съгласно Наредба № 2/31.07.2003 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Жилищната площ включва площта на стаите за живеене, спалните, нишите за спане, столовите, стаите за дневно престояване, стаите, ползвани като работни кабинети и библиотеки на научни работници, гостните, холовете, но не се включва площта на кухните. Спомагателната площ включва площта на спомагателните помещения, стаите и кухните с площ по-малка от 4 кв. м, вестибюлите с портал и друга преграда, коридорите, антретата, баните, тоалетните, килерите, дрешниците, другите спомагателни помещения (сушилни, перални, балкони и лоджии) независимо от големината на площта им. Площта на кухните над 4 кв. м е посочена отделно.

Полезната площ на жилището представлява сума от жилищната и спомагателната площ и площта на кухните.

Средната полезна площ на жилището е отношение на полезната площ към броя на жилищата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари